Avrupa Birliği bölgesel kalkınma politikası: Polonya'nın kalkınmasındaki rolü
European Union regional development policy: Its role in Poland's development
  1. Tez No: 925542
  2. Yazar: MERVE ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEYHUN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 310
Özet
Avrupa Birliği günümüzde yirmi yedi üye ülkeden oluşmaktadır. Her bir üye ülkenin ekonomik gelişimi, kendi iç dinamiklerine ve tarihsel süreçlerine bağlı olarak farklılık göstermektedir. Bununla birlikte, Avrupa Birliği'nin temel politikalarından biri üye ülkeler arasındaki ekonomik entegrasyonu güçlendirmektir. Ekonomik entegrasyon, eşitsizliklerin azaltılmasını, ortak pazarın işleyişinin sağlanmasını ve bölgesel kalkınmanın teşvik edilmesini amaçlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, Avrupa Birliği'nin bölgesel kalkınma politikasının Polonya'nın ekonomik ve tarımsal kalkınmasındaki etkilerini incelemektir. Polonya AB bölgesel kalkınma politikası kapsamında AB fonlarından önemli derecede faydalanmış ve ekonomik büyüme sağlamıştır. Tarımsal sektörünün modernizasyonu, altyapı projeleri ve kırsal kalkınma gibi alanlarda AB'nin sağladığı destekler, Polonya'nın kalkınma sürecinde kritik bir rol oynamıştır. Bu bağlamda çalışmanın temel motivasyonu, AB bölgesel kalkınma politikası çerçevesinde Polonya'nın AB-6 ülkeleri (Almanya, Fransa, İtalya, Belçika, Hollanda, Lüksemburg) ile ekonomi ve tarım sektörlerinde yakınsama sağlayıp sağlamadığını analiz etmektir. Çalışmada, siyasi, ekonomik ve jeopolitik faktörlerin yanı sıra ekonometrik analizler de uygulanmıştır. Çalışmada, AB-6 ülkeleri ile Polonya arasındaki ekonomik yakınsama analizi test edilmiştir. Bu kapsamda gayrisafi yurtiçi hasıla, gıda ithalatı, gıda ihracatı ve tarım, ormancılık ve balıkçılık katma değer gibi temel değişkenlerin 1990-2023 yılları arası zaman serisi özellikleri incelenmiştir. Zaman serilerinin durağanlık özelliklerini belirlemek amacıyla, klasik birim kök testlerinden Genişletilmiş Dickey ve Fuller (ADF, 1981) testi, Phillips-Perron (PP, 1998) testi ve Kwiatkowski–Phillips–Schmidt–Shin (KPSS, 1992) durağanlık testi uygulanmıştır. Buna ek olarak, doğrusal olmayan birim kök testlerinden Kapetanois, Shin ve Snell (KSS, 2003) testi, Sollis (2009) testi ve Kruse (2011) testi kullanılmıştır. Yapılan yakınsama analizi sonuçları farklı değişkenler için farklı yakınsama dinamikleri olduğunu göstermektedir. Polonya'nın AB-6 ülkeleri ile gayrisafi yurtiçi hasıla serisinde uzun vadede yakınsama süreci içinde olduğu ortaya konulmuştur. Polonya'nın gıda ithalatı açısından AB-6 ülkelerine yakınsama sürecinde olmadığı, yani ithalat yapısında belirgin bir uyumlaşmanın sağlanmadığı analiz edilmiştir. Polonya'nın gıda ihracatında AB-6 ülkelerinin ortalamasına doğrusal olmayan bir süreçle yakınsama sağladığı analiz edilmiştir. Tarım, ormancılık ve balıkçılık, katma değer serisi için Polonya'nın AB-6 ülkelerine yakınsama eğilimi tespit edilememiştir. Ekonomik büyümenin AB-6 ile paralel devam etmesi için Polonya'nın altyapı projelerine ve bölgesel kalkınmaya yönelik AB fonlarını daha etkin kullanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The European Union today consists of twenty-seven member states. The economic development of each member country differs depending on its internal dynamics and historical processes. However, one of the main policies of the European Union is to strengthen economic integration among member states. Economic integration aims at reducing inequalities, ensuring the functioning of the common market and promoting regional development. The aim of this study is to analyze the impact of the European Union's regional development policy on the economic and agricultural development of Poland. Poland has benefited significantly from EU funds under the EU regional development policy and achieved economic growth. EU support in areas such as modernization of the agricultural sector, infrastructure projects and rural development has played a critical role in Poland's development process. In this context, the main motivation of the study is to analyze whether Poland has achieved convergence with the EU-6 countries (Germany, France, Italy, Belgium, the Netherlands, Luxembourg) in the economic and agricultural sectors within the framework of the EU regional development policy. In addition to political, economic and geopolitical factors, econometric analysis was also applied in the study. In this study, the economic convergence analysis between EU-6 countries and Poland is tested. In this context, the time series properties of key variables such as gross domestic product, food imports, food exports and value added of agriculture, forestry and fisheries are analyzed for the period 1990-2023. In order to determine the stationarity properties of the time series, the classical unit root tests Extended Dickey and Fuller (ADF, 1981) test, Phillips-Perron (PP, 1998) test and Kwiatkowski-Phillips-Schmidt-Shin (KPSS, 1992) stationarity test are applied. In addition, the Kapetanois, Shin and Snell (KSS, 2003) test, the Sollis (2009) test and the Kruse (2011) test were used as nonlinear unit root tests. The convergence analysis results show that there are different convergence dynamics for different variables. It is revealed that Poland is in a long-run convergence process with the EU-6 countries in the gross domestic product series. It is analyzed that Poland is not in the process of convergence with the EU-6 countries in terms of food imports, i.e. there is no significant harmonization in the import structure. It is analyzed that Poland's food exports have converged to the average of EU-6 countries in a non-linear process. For the agriculture, forestry and fisheries value added series, no convergence tendency of Poland to EU-6 countries could be detected. It is concluded that Poland needs to make more effective use of EU funds for infrastructure projects and regional development in order to keep economic growth in line with the EU-6.