Alibey (Cunda) adasında doğal ortam özelliklerinin Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS) yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation of natural environment features using Geographical Information System (GIS) method in Alibey (Cunda) island
  1. Tez No: 145266
  2. Yazar: ALİ MURAT ATEŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İSMAİL BULDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Sosyal Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
ÖZET Alibey (Cunda) Adası, Ege, Balıkesir ilinin Ayvalık ilçesi çevresinde bulunan, toplam 22 ada içerisinde yer almaktadır. Alibey Adası, 266 km2 yüzölçümüne sahip Ayvalık'ın %11,38'ine eşittir ve Türkiye'nin 5. büyük adaşıdır. Bölgenin günümüzdeki morfolojik görünümünü almasında, önemli ölçüde Neojen başlarından itibaren başlayan dikey tektonik hareketler etkili olmuştur. Alibey Adası, andezit ve tüflerden oluşmuştur. Adada birikintilerden oluşan alüviyal ve kollüviyal arazilerin birbirine girdiği karma jeolojik bir yapı mevcuttur. Akdeniz iklimi etkisi altında bulunan bölgede bitki örtüsü, bölgenin bakı ve yükselti faktörlerine göre yer yer değişiklik göstermekle beraber, A, B, C horizonları olan kireçsiz kahverengi orman toprakları üzerinde kızılcam ve zeytinliklerdir. 2 965 olan kış' nüfusu ile Alibey adası Ayvalık nüfusunun % 10,78'ine eşittir. Ada nüfusunun % 89,4'ü okuma yazma bilmektedir. % 10,42'si de yükseköğretim mezunudur. Halkın ekonomik gelir kaynaklarının başında turizm, balıkçılık ve zeytincilik gelmektedir. Bölgenin büyük bir bölümü tabiat parkı olarak sınırlandırılmış olması nedeniyle, yerleşmeler bu alan dışında kalan kesimlerde gelişmiş ve gelişmeye devam etmektedir. Çalışma, Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS - GIS2) yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Alibey Adası' nın doğal ortam özellikleri NetCAD programına işlenerek veri tabanları hazırlanmıştır. Ada ile ilgili iklim verilerini yorumlamak amacıyla Delphi programlama dili ile bir program hazırlanmıştır. 1 Yaz aylarında turizme bağlı olarak nüfusta %300'e varan araşlar meydana gelir. 2 Geographical Information Systems
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Alibey (Cunda) Island is one of the total 22 islands, and takes part in the surroundings of Ayvalık district of Balıkesir in Aegean region. Alibey Island has 11,38 percent of Ayvahk surface area of 266 square kilometer and 5th biggest island of Turkey. Vertical tectonics movement was quite effective that begins from Neojen period, and formed morphological appearence of region at the present time. Alibey Island took form from andesite and tuff materials. The Island has mixed geological structure that includes accumulated alluvial and colluvial lands together. The region has a plant cover effected from the Mediterranean climate, and varies due to the direction and altitude factors from region to region, but generally consisted of Pinus Brutia Ten. and olive trees in brown forest soils that has A,B,C horizons and no lime. Alibey Island population with winter season3 population of 2 695 equals 10.78% of Ayvahk population. Literate percentage of the Island is 89,4% with higher education rate of 10,42%. Main economical income sources are tourism, fishery and olive production. Because of the limitation of the most parts of the region as a natural park, people settled down on the remaining areas and still settling continues. This study is made by using the method of Geographical Information Systems (GIS). Natural environment of the Alibey Island were processed using NetCAD software and database generated. Interpretation of climate data of the Island has done using a software that built with Delphi programming language4. 3 In the summer season, the population increases with 300% due to the tourism. 4 Delphi Programming language is trademark of Borland Corporation.