İbn Meymun'un varlık ve düşünce öğretisi (Fârâbi ve İbn Sina ile karşılaştırmalı olarak)
Mosses Maimonides' teaching about being and thought (as comprasion with Al-Farabi and Ibn Sina)
- Tez No: 145276
- Danışmanlar: PROF.DR. ABDULKUDDÛS BİNGÖL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 203
Özet
İbn Meymun 'un Varlık ve Düşünce öğretisi (Fârâbî ve İbn Sina ile Karşılaştırmalı olarak) konulu bu çalışma iki bölümden oluşur. Giriş bölümü, İbn Meymun'un hayatı, yöntemi, eserleri, İslâm ve Yahudi düşüncesindeki yeri ve etkilerini kapsar. Birinci bölümde, O 'nun varlık öğretisinde, Zorunlu Varlık (Vâcib-ül Vücud) ve mümkün varlık (mümkünü' 1 vücud) ayrımı öne çıkar. Aynı zamanda, İbn Meymun Tanrı'ya özgü kıldığı Zorunlu Varlık'ın, herhangi bir şekilde tanımının yapılamayacağını, Tanrı dışındaki bütün varlıkların mümkün olduğunu, (onların) düşünsel eylemlere konu edilebileceğini ve kavranabileceğim ileri sürer. Biz O'nun eserlerinden ve yorumcularından faydalanarak, O'nun görüşlerini ortaya çıkarmaya ve özellikle de Fârâbî ve İbn Sina'nın, 0,'nun düşüncelerine olan etkisini göstermeye çalıştık. İkinci bölümde, filozofun düşünce öğretisini, düşüncenin oluşumu ve nitelikleri açısından inceleme konusu yaptık. Bu bağlamda sırasıyla, bilginin insanda, peygamberde ve Tanrı'daki, durumunu da araştırdık. Elde ettiğimiz bütün verileri yine özellikle felâsife ile etkilenimi açısından değerlendirmeye çalıştık.
Özet (Çeviri)
This study entitled Mosses Maimonides ' Teaching About Being and Thought (A comparative Study Between Al-Farabi And Ibn Sina) consists of two chapters, The Introduction contains Mosses Maimonides' life, methodology, works, his position and effect on Islamic and Jewish philosophy. In the first chapter, in his doctirine of being, the difference of Necessary Being and possible being is highlighted. Also, he suggests that Necessary Being is special to God and can not be described anyway. All beings except God are possible and can be subject to thought activities and understanding. We tried to explain his thoughts by using his works and the commentators on his books, and especially tried to show al- Farabi and Ibn Sina's effect on his thoughts. In the second chapter, because of the formation and quality of thought we made Philiosopher's doctrine of thought our subject of investigation. Also, we studied the condition of knowledge in human, prophet and God, respectively. Furthermore, all data obtained were especially evaluated in regards to falasifa's (al-Farabi and Ibn Sina) effect on his thoughts.