11 Nisan 1980 tarihli Uluslararası Taşınır Mal Satımına ilişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi'nin (Viyana Sözleşmesi) uygulama alanı
The sphere of application of the The United Nations Convention on contarcts for the International Sale of Goods (Vienna Sales Convention)
  1. Tez No: 145278
  2. Yazar: ALİ GÜMRAH TOKER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KORHAN DEMİRELLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
ÖZET Uluslararası Taşınır Mal Satımına İlişkin Birleşmiş Milletler Sözleşmesi (CISG), uygulamada bilinen adıyla Viyana Sözleşmesi (veya Viyana Satım Sözleşmesi) uluslararası taşınır mal satımı hakkında yeknesak hukuku oluşturur. Birleşmiş Milletler Milletlerarası Ticaret Komisyonu (UNCITRAL) tarafından taslağı oluşturulan bu Sözleşme, 10 Nisan 1980 tarihinde 62 ülkenin katıldığı Viyana Konferansında oybirliği ile kabul edilmiştir. Şu anda, 63 ülke Sözleşme'yi onaylamış, onamış veya Sözlcşmc'ye katılmış olup bu Sözleşme, uluslararası satım ilişkilerini düzenleyen dünya çapında bir hukuk olmuştur. Çalışmamız Viyana Sözleşmesi'nin uygulama alanına ilişkindir. Sözleşmc'nin uygulama alanının üç boyutu vardır. Bunlar Sözleşme'nin yer bakımından uygulama alanı, Sözleşme'nin maddi uygulama alanı, Sözleşme'nin zaman bakımından uygulama alanıdır. Mahkeme önüne gelen olayda bu üç boyutu inceleyerek Sözleşme'yi uygular. Çalışmamızın ilk bölümünde Sözleşme'nin yer bakımından uygulama alanı incelenmiştir. Sözleşme'nin m. l(l)(b) bendi nedeniyle bu uygulama alanı ülkemiz bakımından Sözleşme'nin en önemli kısmıdır. Türkiye Sözlcşmc'ye taraf olmadığı halde Türk mahkemesi, bu madde uyarınca Sözleşme'yi uygulamak zorunda kalabilir. Çalışmamızın ikinci bölümünde Sözleşme'nin maddi uygulama alanı incelenmiştir. Viyana Sözleşmesi bir maddi hukuk sözleşmesi olduğu için bu uygulama alanı Sözleşme'dc kapsamlı olarak düzenlenmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve sonuncu bölümünde Sözleşme'nin zaman bakımından uygulama alanı incelenmiştir. Sözleşme'nin zaman bakımından uygulama alanı anlaşılması en kolay olan uygulama alanıdır. Sözleşme'nin bu konuya ilişkin hükümleri uyarınca Viyana Sözleşmesi'nin hükümleri geriye yürümez.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The United Nations Convention on Contracts for International Sale of Goods (CISG), popularly known as the Vienna Convention (or Vienna Sales Convention) creates a uniform law for the international sale of goods. This Convention, which was drafted by the United Nations Commission on International Trade Law (UNCITRAL), was adopted unanimously on 10 April 1980 at the Vienna Conference with 62 States participating. Currently, 63 States have ratified, approved or acceded to the Convention which became the worldwide law governing international sales transactions. Our study will deal with the Vienna Convention's sphere of application. The Convention's sphere of application has three dimensions. There is a geographical sphere of application, a material sphere of application and a temporal sphere of application. The court must take into account this three dimensions when it applies the Convention. In the first part of our study, the Convention's geographical sphere of application has been discussed. Because of Article l(l)(b), the geographical dimension is the most important part for our country. In accordance with this article, Turkish Courts must apply the Convention although Turkey is not a member State. In the second part of our study, the Convention's material sphere of application has been discussed, Material dimension is very comprehensive because Vienna Convention is a substantial law convention. In the third and the last part of our study, the Convention's temporal sphere of application has been discussed. The temporal sphere of application of the Convention is the easiest to comprehend. Because of the Convention's provisions relating temporal sphere of application, the provisions of the Vienna Convention are not retroactive.