Mass customization: A study on consumers' sensitivity toward customized apparel products in İzmir
- Tez No: 145279
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL BAYRAKTAROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET Rekabeti körükleyen faktörler, firmaların teknolojide, talep yapısında meydana gelen değişimlere ve değişen diğer çevresel aktörlere hızlı bir şekilde tepki vermesine neden olmaktadır. Pazarda var olabilmek için veya pazarda varlığını sürdürebilmek için çeşitli stratejiler firmalar tarafından uygulanmaktadır. BireyseUeştirilmiş kitlesel Üretim de firmaların rekabetçi özelliklerini korumalarına yardım eden ve onlara rekabet avantajı sağlayan stratejilerden bir tanesidir. Bireyseüeştirilmiş kitlesel üretimin odak noktası müşterilerdir. Bireyselleştirilmiş kitlesel üretimde her bir müşterinin ayrı bir pazar bölümü olarak görüldüğü bire bir pazarlama yöntemi uygulanır. Bu kavramın temel amacı her bir müşterinin istek ve ihtiyaçlarına uygun olarak her müşterinin alabileceği bir fiyatla ürün üretilip sunulmasıdır. Bu amacın gerçekleştirilebilmesi esnek üretim sistemleri, bilgisayarla bütünleşik Üretim, modülarizasyon ve enformasyon teknolojileri gibi yüksek yatırım maliyetli ileri teknoloji sistemlerinin kullanımım gerektirmektedir. Bu sebepten dolayı, müşterilerin bireyseUeştirilmiş ürüne ilgi duyup duymaması firmaların bu büyük yatırımı yapmadan önce araştırması gereken bir konudur. Bu yüzden, bu çalışmada bir ey seUeştirilmiş kitlesel üretim genel hatlarıyla tanıtılmaya çalışılmış ve müşterilerin bireyselleştirilmiş giyim ürünlerine olan ilgisini araştırabilmek üzere bir ölçek oluşturulup test edilmiştir ve İzmir deki müşterilerin bireyseUeştirilmiş giyim ürünlerine olan ilgisi ölçülmüştür. Bunların yam sıra bireyseUeştirilmiş giyim ürünlerine oton ilgi düzeyini etkilediği düşünülen, faktörler incelenmiş ve etkilerinin var olduğu tespit edilmiştir. Bununla birlikte ankete katılan müşteri grubunun bireyseUeştirilmiş giyim ürünlerine ilgisi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The drivers of competition force firms to respond quickly to the changes in technology, nature of demand and rapidly changing other environmental factors. Many strategies are applied by firms in order to exist in the markets. Mass customization is one of the strategies that help to sustain competitiveness for the firms and provide mem with competitive advantage. The main focus of mass customization is the customers. In mass customization, one to one marketing is used so, every customer is seen as a segment. The aim of the concept is to produce according to the needs and preferences of each individual customer at affordable prices. Thus, achieving this objective requires high technology like flexible manufacturing systems, modularization, computer integrated manufacturing systems and advance information technologies mat require heavy investment. Therefore, it is very important for firms to understand whether the customers really want customized products. For mis reason, in this study the concept of mass customization is discussed and a scale that measures the sensitivity toward customized apparel products is tested. Hence, the aim is to measure the sensitivity toward customized apparel products in Izmir. Moreover, the influence of some factors like demographic characteristics, uniqueness of needs, customer sacrifice and limitations of using customized apparel products on sensitivity level are analyzed. As a result of the analysis, it is seen mat most of these factors affect the sensitivity leveL Moreover, the respondents are found to have sensitivity towards customized apparel products. VI