Türk Medeni Usul Hukukunda ilk itirazlar
Initial objections in Turkish Civil Method Law
  1. Tez No: 145283
  2. Yazar: GÜL ALAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MERAL SUNGURTEKİN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
ÖZET Adil yargılanma, tarafların savunma hakları kısıtlanmadan, yargılamanın süratli ve ucuz bir biçimde sona erdirilmesini gerektirir. Taraflara, savunma ve iddialarını serbest ve eşit bir şekilde dile getirebilme olanağı verilmelidir. Çalışmamızın konusunu oluşturan ilk itirazlar da, savunma hakkının bir parçasıdır. İlk itirazlar, davanın başında ileri sürüldüğü taktirde, davanın esasına girilemeyecektir. Öncelikle ilk itiraz iddiası bir karara bağlanacaktır. Bu şekilde, yargılamanın yapılmasına bir mâni varsa, davanın başında ortaya çıkacaktır ve gereksiz işlemlerin yapılması engellenmiş olacaktır. Yargılamanın esasına girilmesine engel olan ilk itiraz halleri, kanunumuzda sınırlı olarak sayılmıştır. Bu çalışmamızda, ilk itiraz olarak kabulü tartışmalı durumlar üzerinde durulacak ve bu durumlar bir çözüme bağlanmaya çalışılacaktır. ilk itirazların ileri sürülmeleri ve karara bağlanmaları, genelde benzerlik gösterse de, ilk itiraz hallerinin her birinin kendisine özgü özellikleri nedeni ile, farklılıklar da ortaya çıkmaktadır. Çalışmamızda, bu farklılıklar da ortaya konulacak ve bu farkların sonuçları değerlendirilecektir. Çalışmamızın ana amacı, ilk itiraz hallerinin ve bunların ileri sürülmesinin ve karara bağlanmasının değerlendirilmesidir. Bu amaç doğrultusunda,, ilk itirazlar, tanım ve benzer kurumlarla ilişkileri, incelenmeleri ve karara bağlanmaları ve ilk itiraz halleri olmak üzere üç bölüm halinde incelenmiş ; ilk itiraz hallerine ilişkin özel ve ayrık durumlar; doktrindeki çeşitli görüşler doğrultusunda ve değerlendirilmiştir. Tartışmalı konularda, duruma uygun çözümler önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Fair trial, requires, the case has been ended cheaply and as quickly as possible, without restring the sides' right of defense. The sides, must be given the opportunity to explain their claims and defenses in a free and equal way. The initial objections, which constitute the subject of our study, are a part of the right of defense. When they are mentioned in the beginning of the case, the judge can not start to hear the base of the case. The claim of initial objection must be settled a litigation before all else. By this way, if there is an obstacle to hear the case, it will be seen in the beginning and unnecessary processes will be prevented. The initial objections, which prevent to start the base of the case, are specified in finite number in the law. In our study, the situations, which acceptance is controversial as a first objection will be dwelled upon ; and we will try to present solutions for these. Putting forward and settling a litigation of initial objections, are similar in general but, due to the special features of these, some differences occure. These differences will be presented and results will be evaluated. The main aim of this study is to evaluate the states, claiming and settling a litigation of initial objections. Through this aim, the subject has been studied in three parts which contains, the definition and relationship with similar arrangements, investigation and settling a litigation of initial objections, and the circumstances of first objections. The special and exceptional states as to initial objections are examined through the help of various opinions in doctrine. Solutions, suitable for the case, have been proposed in controversial matters. VI