Analysing KPDS (English proficiency exam for state employees) exam questions
KPDS sınav sorularının incelenmesi
  1. Tez No: 145287
  2. Yazar: ŞENEL ELALDI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FARUK TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezi temelde KPDS sorularının analizi ile adayların karşılaştıkları sorunları ve bu sorunların kaynaklarını ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Bölüm I yabancı dil olarak İngilizce öğrenmenin önemini, Türk eğitim sisteminde İngilizce'nin yerini, varsayımları ve çalışmanın amaç ve kapsamım tanıtıyor. Bölüm II literatür taraması içeriyor: hem dünyada KPDS benzeri yapılan sınavları hem de Türkiye'de yapılan KPDS sınavını kapsamaktadır. Bölüm III KPDS sınavına hazırlananlara yardım etmek için önceki yıllarda KPDS 'de sorulmuş soruların analizi ve gerekli ipuçları ile ilgilidir. Bölüm IV Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde çalışan akademisyenlerle ve Sivas'ta yeterlilik sınavlarına yönelik İngilizce dersi veren öğretmenlerle yapılan KPDS'de basan olasılığını artırmak için bazı stratejiler bulmayı amaçlayan betimsel araştırmayı içerir. Bölüm V hem KPDS adaylarının hem de KPDS adaylarım hazırlayan öğretmenlerin KPDS'de karşılaşılan sorunlara yönelik önerilerine yer verir. Ayrıca ek öneriler de bu bölüm içinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT This master thesis is basically concerned with revealing some difficulties and the source of the problems that exam takers face through the analysis of the questions asked in KPDS. Chapter I introduces the importance of learning English as a foreign language, the place of English in the educational system of Turkey, the assumptions and the aim and scope of the study. Chapter II contains a review of literature: it includes both KPDS like exams in the world and KPDS exam in Turkey. t Chapter III deals with the analysis of KPDS questions asked in the previous years and some necessary clues to help those who prepare for this exam. Chapter IV includes a descriptive research on KPDS which aims at finding strategies to improve the possibility of success in this exam. The results of the study were applied to the academicians working in Cumhuriyet University and teachers giving proficiency exam based courses in Sivas. Chapter V offers suggestions of both KPDS candidates and the teachers giving KPDS oriented courses for the problems encountered in KPDS. This chapter also includes further suggestions of the study.