Hint kültüründe evlilik gelenekleri ve kadın takıları
Marriage traditions and women's jewelleries in Indian Culture
- Tez No: 145304
- Danışmanlar: PROF. SUHANDAN ÖZAY DEMİRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Sosyoloji, Crafts, Sociology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 268
Özet
ÖZET Her yeni olgunun geçmişle şekillendiği yaşam sürecimizde, bize ilham veren en zengin kaynaklardan birisi olan Hint kültürünün etnik oluşumunda, günlük yaşamın her anına nüfuz etmiş güçlü inançlardan sembolizme kadar pek çok olgunun etken olduğu gözlenir. Hint kültürü etkileşimli çalışmalar, günümüz takı eğilimlerinde tasarımsal olduğu kadar teknik yorumlar açısından da güncelliğini sürdürmektedir. Bu güncellikten de etkilenerek yapmış olduğum araştırmadaki bilgiler ışığında, Hint kültürünün etnik yapısı ve geleneklerinin eski çağlardan günümüze kadar olan süreçteki oluşumu incelenerek evlilik takılarının, teknik, form ve tasarım çerçevesinde açılımları yapılmıştır. Tezin araştırma konusu“Hint Kültüründe Evlilik Gelenekleri ve Kadın Takıları”olarak belirlenmiştir. Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde Hint kültürü ve takılarının tarihsel süreçteki oluşumları ve bu oluşumları etkileyen güçlü inançlarla sembolik öğeler ele alınmıştır. İkinci bölümde Hint kültürünün en önemli parçası olarak görülen, ve bölgelere maçlara göre farklılık gösteren evlilik gelenekleri ve kadınların kullandıkları belli başlı evlilik takıları incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise Hint evlilik takılarında kullanılan başlıca malzeme ve tekniklerin açılımları yapılarak, kuyumculuk teknikleri ve tasarımsal etkileşimler sunulmuştur. Yapılan bu araştırmada amaçlanan, etnik yapısını günümüzde de koruyan Hint kültürü için, yaşamın en önemli olayı olarak görülen evlilik gelenekleri ve takılarının form, teknik ve malzeme açısından incelenerek, elde edilen verilerin görsel malzeme ile birlikte, tek kaynakta toplanması ve sonraki çalışmalara katkıda bulunmasıdır. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the process of our living in which any new phenomena tend to be formed by the past, many phenomena from profound faiths which have influenced every moment of daily life to symbolism are observed to have impacts upon the ethnical formation of Indian culture, one of the richest sources inspiring us. Works in interaction with Indian culture continue their popularity in wiew of both designing and technical interpretations in current jewellery tendencies. In the light of knowledge in this study work that I have made having been in fluenced by that popularity, evolution has been examined in which Indian culture's ethnicity and its traditions have been formed from antiquity to the present time and thus the analyses made within the context of the technique, form and design. The study essence of the thesis has been established as“marriage traditions and women's jewelleries in Indian culture”which is mainly composed of the three sections. The first one discusses the formation of Indian culture and jewelleries in historical process, and profound beliefs and symbolic aspects influencing them. The second section studies marriage traditions and their significant jewelleries used by women which vary greatly with regions and religions, all seen as the most important characteristics in Indian culture. The third one analyzes basic materials, and techniques used in Indian marriage jewelleries, and presents jewellery techniques and designing interactions amony them. The aim of this study work is to examine marriage traditions and jewelleries found to be the most essential event of life for Indian culture able to maintain its ethnicity in view of form, technique and material in a united source, and enable them to contribute to the studies to come later. Vll