Paperclay kağıt katkılı seramik bünyeler
Paperclay paper added ceramic bodies
  1. Tez No: 145303
  2. Yazar: ALİ TEMEL KÖSELER
  3. Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Herhangi bir seramik çamuruna, hamur haline getirilmiş kağıt katılarak hazırlanan Paperclay, yani kağıt katkılı seramik çamurları, geleneksel seramik çamurlarıyla karşılaştırıldığında, daha üstün özelliklere sahiptir. Farklı oranlarda kağıt hamurunun, sıvı seramik çamuru içine katılıp, karıştırılması ile kolaylıkla hazırlanır. Kağıdın yapısında giren selüloz liflerinin, seramik çamuru içinde ağsı bir yapı oluşturması, Paperclay'in yaş ve kuru halde iken ana seramik çamurun sahip olduğu dayanıklılıktan çok daha fazlasına sahip olmasını sağlar. Sahip olduğu bu dayanıklılık ile büyük işler ve geniş levhalar, çatlama, dönme gibi olumsuzluklardan fazla etkilenmeden, kolaylıkla gerçekleştirilebilir ve bisküvi pişirimi yapılmamış işler kolaylıkla bir yerden bir yere taşınabilir. Sahip olduğu her durumda eklenebilme özelliği sayesinde, geleneksel seramik çamurlarından farklı olarak, biri yaş diğeri kuru veya ikisi kuru hatta biri bisküvi pişirimi yapılmış diğeri yaş veya kuru iki parça birbirlerine eklenebilir. Bu özelliklerinden dolayı yapılan işin kuruması bir sorun yaratmaz. İşin herhangi bir aşamada kırılması veya çatlaması halinde de onarılması mümkündür. Pişirim esnasında kağıdın yanarak yok olmasından dolayı, seramik bünye hafifler. Seramik bünye pişirim sonrası, Paperclay karışımına giren ana seramik çamurun özelliklerine sahiptir. Bütün bu özellikleriyle, son derece yetenekli bir malzeme olan Paperclay, seramik sanatçılarına, geleneksel seramik çamurlarının özellikleriyle sınırlanan projelerini, daha özgürce gerçekleştirebilme şansı verir. İşleri üzerinde her durumda, yaş veya kuru iken diledikleri değişiklikleri yapabilirler. V
Özet (Çeviri)
When you compare conventional clay to Paperclay that is prepared with mixing any kind of clay and paper pulp, Paperclay has better quality than other conventional clay. Paperclay can be easily prepared with adding different ratios of paper pulp to liquid enough clay as cream and mixing. Cellulose fibres that comes from paper pulp, makes construction look like a web or plant roots in clay. That construction gives more strenght to clay in wet and dry conditions, than parent clay. By reason of that extra strenght, it's possible to easly make big size works and large slubs without cracking and warping. Also, unfired works can be moved in safe. Paperclay has property of joining in any conditions. By that property, wet paperclay piece can join to dry paperclay piece and dry paperclay pieces can join each other, also bisquet fired paperclay piece can join to wet or dry paperclay pieces. When working with paperclay, the work can be leave without covering because of dry pieces can be joined. If work cracks or breaks, when it is wet or dry conditions, it can be possible to repair. In firing process, paper in paperclay burn out, for this reason, after firing, clay body gets lighter. And clay body has properties of parent clay. All those properties, make paperclay extremely versatile medium for ceramic art. Artist work with paperclay can have extra freedom to realize their projects and when ever they want in working process, they can make changes on their work. VI