The psychological journeys of Bilbo Baggins and Frodo Baggins in the Hobbit and the Lord of the Rings through Physical quests
Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi eserlerinde Bilbo Baggins ve Frodo Baggins'in fiziksel maceraları boyunca yaptıkları psikolojik yolculuk
  1. Tez No: 145319
  2. Yazar: ÇİĞDEM DEĞER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLDEN ERTUĞRUL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
VI 9 ÖZET J.R.R. Tolkien'in eserleri Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi tüm dünyada büyük yankı uyandırmıştır. Eserler, ana karakterlerin uzun ve zorlu yolculuklarını milyonlarca insanın bizzat tecrübe edebildikleri hayali bir dünya sunmaktadır. Her iki eserde ana karakterlerin yolculukları fiziksel gibi görünür fakat bu fiziksel yolculuklar hem ana karakterleri hem de okuyucuları ruhlarının derinliklerini keşfe çağıran başka bir yolculuğa işaret eder. Bu tez, Cari Gustav Jung'un Toplumsal Bilinçaltı ve Arketipler teorisi yardımıyla eserlerin ana karakterlerinin kendi iç dünyalarına, bilinç altlarına yaptıkları yolculukları; bu yolculukların karakterlerin değişim ve gelişimlerine katkılarını; ve bu yolculukların ve katkılarının evrenselliğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Tezin önsözünde Tolkien'in önemi ve dünyaya hem bir akademisyen hem de bir yazar olarak katkılarından bahsedilmiştir. Giriş bölümünde, eserlerin psikolojik içeriği Jung'un teorileriyle ilişkilendirilerek anlatılmıştır. Daha sonra eserlere Jung'un teorileri uygulanmış ve psikanalitik yaklaşımla eserlerin psikolojik içeriği ortaya konulmuştur. Sonuç olarak, eserlerin psikolojik içeriği ve bu içeriğin hem eğitime hem de öğrencilerin bireysel gelişimlerine katkıları açıklanmış ve her iki eserin öğrencilerin kendilerini ve birey olarak gelişimlerini sorgulamalarını sağlarlarken aynı zamanda öğrencilere zengin otantik dil materyalleri sundukları sonucuna varılmıştır. Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi Eserlerinde Bilbo Baggins ve Frodo Baggins'in fiziksel maceraları boyunca yaptıkları psikolojilik yolculuk ANAHTAR KELİMELER 1. yolculuk 2. bilinçaltı 3. arketipler 4. değişim 5. eğitim
Özet (Çeviri)
vıı ABSTRACT J.R.R. Tolkien's works The Hobbit and the Lord of the Rings had a great impact on people all over the world. These works present an imaginary world through which millions of people experience the long and challenging journeys of the main characters, in both works for one reason: the journeys of the main characters seem to be a physical one but the physical journey signals another journey which takes both the main characters and the readers to the depths of their souls. This thesis aims at depicting the main character's journeys to their inner world, their unconscious; the contributions of the journey to their transformation and improvement; and the universality of these contributions with the help of Carl Gustav Jung's theory of“Collective Unconscious and Archetypes.”Thus, in the Preface the importance of Tolkien and his contributions to the world as a scholar and an author is discussed. In the Introduction part, the psychological content of his works is made clear in connection to Jung's theories. Then, the theories of Jung are applied to The Hobbit and The Lord of the Rings in the light of psychoanalytic approach. Hence, the psychological content of the works and its contributions to the educational arena and to the individual development of the learners are explained and it is concluded that both books with their psychological content provide the learners with rich authentic language material while enabling them to question themselves and their improvement as individuals. The Psychological Journeys of Bilbo Baggins and Frodo Baggins in the Hobbit ad the Lord of the Rings through Physical Quests. Çiğdem Değer KEYWORDS 1. journey 2. unconscious 3. archetypes 4. transformation 5. education