Feminist issues in Edith Wharton's two masterpieces: The House of Mirth and The Age of Innocence
Edith Wharton'ın iki baş yapıtı olan The House of Mirth ve The Age of Innocence'ta feminist kavramlar
- Tez No: 145325
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY ÖNDER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
ÖZET Kadınların benliklerini, erkeklerin ve toplumun baskısından bağımsız kılma çabaları tüm dünyada gözlemlenmektedir. Kentleşme ve büyümedeki ani artışla beraber, sosyal alandaki değişimler de Amerikan kültüründe ve edebiyat alanında açıkça görülmektedir. Edith Wharton da, The Age of Innocence ve The House of Mirth de, kadınların sosyal alandaki kimlik arayışlarını, kadının statüsüne odaklanarak ve kendi hayat tecrübelerine dayanarak, farklı feminist perspektiflerle ortaya koymuştur. Bu çalışmanın amacı, feminist fikir ve inançların erkek egemen bir toplumda, nasıl uygulamaya konulduğunu göstermektir. Temel olarak, ataerkil bîr toplumda kadınları 'arzu edilen bir nesne' olarak göstermek ve sosyal koşulların, kadınların bireysel özgürlüğe sahip olma isteklerini nasil engellediğini kanıtlamaktadır. Bu engellemenin kadının hayatında nasıl etkili olduğunu daha iyi açıklamak için iki temel karakter üzerinde yoğunlaştım - The House of Mirth' de Lily, The Age of Innocence 'da da Ellen. Sonuç olarak, evlilik kavramının hem kadınlar hem de erkekler için, toplumda kabul görmek adına çok önemli olduğu sonucuna ulaştım. Bu yüzden, Lily ve Ellen dışında, Edith Wharton'un romanlanndaki diğer bütün kadın karakterlerin, zengin erkekle evlenerek, kendi kimliklerini kabul ettirmeye çalıştıklarını gözlemledim. Her iki romanda da, Lily ve Ellen'in kimlik arayışlarının sonuçlarının umutsuzluk, sürgün, hatta ölümle sonuçlandığı gerçeğiyle karşılaştım. v
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The struggle of women to free their identity from the oppression of men and the society exists all around the world. With the sudden rise in urbanization, and growth, the issues of power, and social changes are seen basically in American literature and culture. By focusing on the status of women as represented in The Age of Innocence, and The House of Mirth, Edith Wharton expresses different feminist perspectives based on her own life experiences in her writing. The purpose of this study is to show how feminist ideas and beliefs are put into progress in a man-dominated society. Basically, to show women as objects of desires in a patriarchal society, and to prove how social conditions limit and prevent women's desire for having an individual independence. In order to determine how this prevention can be effective in women's lives, I have chosen two basic characters - Lily in The House of Mirth, and Ellen, in The Age of Innocence. In conclusion, I have reached the idea that 'marriage' is very important for both women and men to achieve the social acceptance within the society. Thus, Edith Wharton's women characters, except Lily and Ellen, try to find the best way to be considered as a female identity by marrying wealthy men. In both of the novels, the female experience of Lily and Ellen are observed in which when they find their voices, they face desperation, exile, or even death. VI