Dönüşümcü liderlik davranışının entellektüel sermaye üzerindeki etkisi
The effect of transformational leadership to intellectual capital
  1. Tez No: 145334
  2. Yazar: MUAMMER ASAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNÇ DEMİRBİLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bilgi çağı, günlük yaşamın tüm alanını olduğu gibi işletme yapısı ve yönetim alanını da etkilemiştir. Değişim ve yeniden yapılanma, güncel örgütleri tanımlayan önemli kavramlar haline gelmiştir. Çevresel belirsizlik, hızlı ve beklenmedik değişimler, bu kavramların önemini her geçen gün artırmakta ve örgütleri bir dönüşüm ile sonuçlanabilecek yapısal değişikliklere zorlamaktadır. Bilgi çağı ile oluşan yeni işletmelerin gelişimi için yeni bir liderlik tarzı gerekmektedir. Mekanik yapılardan organik yapılara dönüşen işletmeyi yenilikçi, yaratıcı, sürekli öğrenen, çalışanları tatmin ve bağlılık duyguları taşıyan, yüksek performanslı bir yapıya dönüşümcü liderlik yaklaşımıyla ulaşılabilir. Bu çalışmada, dönüşümcü liderlik ve entelektüel sermaye kavramları ele alınacak, daha sonra dönüşümcü liderlik davranışının entelektüel sermaye üzerindeki etkileri değerlendirilecektir. Anahtar Kelimeler; Etkileşimci Liderlik, Dönüşümcü Liderlik, Entelektüel Sermaye, Entelektüel Sermaye Yönetimi.
Özet (Çeviri)
Knowledge age have influenced to companie's structure and management as all field of life. Change and restructuring are among the most impotant concepts defining today's companies. Environmental uncertainty, rapid and unexpected changes have been increasing the importance of these concepts and have been forcing the companies to transform as change structurally. A new leadership style is required for development of the new companies existed with knowledge age. Companies changing from mecanical to organic structures can be reach with transformational leadership to the high performance structure which are innovative, creative, continuously learning, having satisfied and Vllcommitted employee. In this study, firstly the concepts of transformational leadership and intellectual capital will be elaborated, after that it will be elaborated the effects of transformational leadership to intellectual capital. Key Words; Transactional Leadership, Transformational Leadership, Intellectual Capital, Intellectual Capital Management.