Banka bilançolarının donuk kredilerden arındırılması (Türkiye örneği)
Frozen credits purfication of banks' balance sheets (example of Turkey)
- Tez No: 145339
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVZAT GÜRAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bankacılık, Banking
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Para ve Banka Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
ÖZET Finansal piyasalarda bir ya da bir kaç bankanın ödeme güçlüğü çekmesi veya iflas etmesi, yeterli güçte ve derinlikte olmayan piyasalarda tüm bankacılık sektörüne yayılabilmekte ve ödemeler sisteminin etkilenmesine, hatta tamamen durmasına neden olabilmektedir. Ödemeler sistemini çalışamaz hale getiren bankacılık krizleri, bankacılık sisteminde donuk kredilerin hızla artmasına ve reel sektör şirketlerinin de borç ödeme kapasitesini önemli ölçüde yitirmesine neden olmaktadır. Ortaya çıkan bu tablo ise krizin derinliğinin artmasına ve süresinin uzamasına yol açmaktadır. Bu süreçte sistemin işlerliğini sürdürebilmek için donuk krediler sorununun çözümüne yönelik uygulamalar önem kazanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, donuk krediler kavramı ele alınmaktadır. Bu bölümde daha sonra donuk kredilerin sorununun çözümüne yönelik olarak geliştirilen Londra Yaklaşımı ve Aktif Yönetim Şirketleri üzerinde durulmakta ve söz konusu yaklaşımlarda bankacılık krizlerinde ortaya çıkan zararları asgariye indirmek için kullanılan yöntemler irdelenmektedir. Çalışmanın ikinci bölümünde borç yeniden yapılandırma araçlarının işleyişi üzerinde durulmakta ve bu kapsamda Tayland, Malezya ve Güney Kore örnekleri incelenmektedir. Üçüncü bölümde Türk Bankacılık Sistemine genel bir bakışın ardından, donuk krediler sorununa yönelik olarak geliştirilen Finansal Yeniden Yapılandırma Programı uygulaması incelenmekte ve programın daha sağlıklı yürümesi için öneriler getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT To have difficulty in payments or to go bankrupt of a few banks in financial markets causes a diffusion to the w hole banking sector a mong t he markets which are not strong and deep enough, This could effect the payment systems even cause a complete stopping. The banking crisis, which causes the payment system not workable, causes dicreasing the frozen credits among the banking system quickly and losing the loan payment capacity in a quite large range. This situation causes the dicreasing the rate of the crisis depth and extending the process. The scope of the first chapter is the term of frozen credits. In this chapter, Approach of London and Active Management Companies, which were developed as a solution for frozen credits, are taking part and examining the methods of reducing troubles in banking crisis. In the second chapter,the study is dwelling upon the restructuring of the equipments' operation. Up to this scope Tailand,Malasia and South Korea are researched as examples. After a general view to the Turkish Banking System, The third chapter is searching the the application of Financial Restructuring Programme which has been improved as a solution of frozen credits. It is also presenting some suggestions in order to run the programme properly.