Varlık yönetim şirketi uygulamaları ve Türkiyede'ki potansiyel oluşumlar için tespit ve öneriler
Practices of asset management companies (AMC), facts and recommendations for the potential Turkish AMC
  1. Tez No: 133808
  2. Yazar: YAHYA ALP SAVAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
127 ÖZET Varlık Yönetim Şirketi (VYŞ)'nin temel faaliyet konusunu oluşturan sorunlu varlıklar, en genel tanımı ile borçlunun borçtan kaynaklanan yükümlülüklerini zamanında yerine getiremediği borçlanma araçlarıdır. 30/06/2001 tarih ve 24448 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanmış olan karşılıklara ilişkin esas ve usuller hakkındaki yönetmelik uyarınca üçüncü, dördüncü ve beşinci gruplarda sınıflandırılan, ödenmesi gereken tarihlerden itibaren anapara ve/veya faiz tahsilatının 90 günden fazla gecikmiş olduğu tüm alacaklar donuk alacak olarak kabul edilir. Banka bilançolarında üçüncü, dördüncü ve beşinci grup alacaklar olarak sınıflandırılan ve karşılık ayrılması gereken krediler sorunlu varlıklar olarak değerlendirilmektedir. Mali yapıları bozuk olan mali kurumların yeniden yapılandırılması kapsamında benimsenen yöntemlerden birisi de bu kurumların sorunlu kredilerinin bilançolarından ayıklanarak Varlık Yönetim Şirketlerine (VYŞ) devredilmesidir. Varlık Yönetim Şirketlerinin üç temel işlevi aşağıdaki gibidir. 1. Likidite sıkıntısı ve ödeme güçlüğü içinde olan ve varlığını sürdüremeyecek durumdaki mali kurumların aktiflerini yönetmek ve/veya tasfiye etmek. 2. Mali yapısı sorunlu ancak varlığını sürdürebilir mali kurumların yeniden yapılandırılmasını kolaylaştırmak. 3. Kamu sermayeli ve devletin müdahale ettiği bankaların özelleştirilmesini temin etmek.128 1 Ekim 2002 tarih li Resmi Gazetede, Varlık Yönetim Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Esasları hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından düzenlenen yönetmelik yayınlanmış ve yürürlüğe girmiştir. Sorunlu kredilerin Varlık Yönetim Şirketlerince yönetimi sürecinde ilk aşama olarak VYŞ tarafından tahsili gecikmiş alacağın ilgili banka bilançosundan devralınması gelmektedir. Türk Hukukuna baktığımızda, alacağın devredilmesine imkan veren müessese olarak alacak temliki karşımıza çıkmaktadır. Devralınmış olan bu alacakların çözümleme sürecinde, bireysel veya toplu kredi satışı, birleşme ve devralma, varlığa dayalı menkul kıymet ihracı, yeniden yapılandırma, doğrudan tahsilat ya da kanuni takip gibi yöntemlerden bahsetmek mümkündür. Ülkemizde Varlık Yönetim Şirketlerinin etkin şekilde faaliyet gösterebilmesi içi, destekleyici mahiyette ilave bazı kanuni düzenlemelerin gerektiği söylenebilir. Bu düzenlemeler ile birlikte, ekonomik istikrarı temin etmeye yönelik siyasi kararlılığın taviz verilmeden devam ettirilmesi gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
129 SUMMARY The main field of activity of asset management companies (AMC) are non performing loans, which are by definition the debts in which the borrower is in default. As per the regulations of the credit provisions published in the official journal of Turkey on the date of 30/06/2001 with nos. 24448, the loans which are in default for more than 90 days and classified in the receivable groups of 3, 4 and 5 are accepted as non performing loans, and for such loans the necessary provisions shall be accounted in the financial and income statements of the banks. One way of rehabilitation of the banks those experiencing financial difficulties, is to transfer the non performing loans to asset management companies. Three main objectives of the asset management companies (AMC) are as follows: 1. The managing or liquidation of the assets of the financial corporation which are in short of liquidity and have payment difficulties. 2. The rehabilitation of the financial corporations which have financial problems but still have the chance to carry on their activities. 3. The privatization of the banks which are owned by public or supported by public.130 The regulations of the Asset Management Companies has been published by the Banking Regulatory and Supervisory Board of Turkey in the official journal of Turkey on 1st of October 2002 and has been in force since then. The first stage of the resolution of the non performing loans by an AMC, is the transfer of those loans from the relevant financial institutions to the AMC in accordance to the Turkish Laws. In the later stages transferred loans may be resolved by means of sales, mergers and acquisitions, issuance of asset backed securities, restructuring, direct collection or jurisdiction. It has to be stated that some more regulations are needed in Turkey in order to support and increase the efficiency of the AMC. In addition to these regulations, the governments shall be politically addicted to the programs for maintaining macroeconomic stability, without any exceptions.