Ferdi bir işletmenin limited şirkete devir ve dönüşümü işlemlerinin muhasebeleştirilmesi ve örnek bir uygulama
Accounting of transfer and transformation transactions of an individual firm to a ltd. cooperation and a sample application
- Tez No: 92766
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMİH HÜSEYİN TOKAY
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İşletme, Business Administration
 - Yıl: 2000
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Muhasebe ve Finansman Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 185
Özet
ÖZET Ferdi işletmelerin, (şahıs şirketleri) gelişen ekonomik yaşama ayak uydurabilmeleri, artan rekabet karşısında piyasa paylarını koruyabilmeleri ve vergisel avantajlar sağlamaları, nev'i (tür) değişikliği veya devir gibi işlemlerle kendilerini hem ekonomik hem organizasyon hem de hukuki açıdan yeniden inşa etmeleriyle mümkündür. Ferdi işletmelerin sermaye şirketi haline gelerek, sermaye birikimi sağlayıp, ülke ekonomisinin kalkınmasında daha fazla rol oynamaları mümkündür. Ancak, nev'i değişikliği veya devir işlemine yönelik hukuksal mevzuat oldukça karmaşık ve özendirici olmaktan uzaktır. Ekonomik yaşamın gerekleri dikkate alınmadan hazırlanan yasalar, insanların önünde bir engel oluşturmaktadır. Türk Ticaret Kanunu'nun şekil değişikliğinde yeni şekli kuruluş merasimine tabi tutması, bu kavramın içini boşaltmaktadır. Vergi kanunlarımız da, devir ve dönüşüm işlemlerinde vergi alınmaması için birtakım şartlar ileri sürmüşlerdir. Bu şartlardan en önemlisi devir ve dönüşüm yapan şahıs şirketlerinin (ferdi işletmelerin) bilançoları ndaki değerlerin aynen kül halinde aktarılmasıdır. Buradaki kül halindeki ifadesinden kayıtlı değerler kastedilmektedir. Böylece, muhasebenin temel kavramlarından birisi olan maliyet esası kavramı, vergi uygulamasında da baz alınmaktadır. Oysa ki; yüksek enflasyonun yaşandığı ve uzun yıllardır sürdüğü ülkemizde, varlıkların kayıtlı değerleriyle aktarılması anlamsızdır. Hatta, kanun koyucu enflasyonun doğurduğu fıktif kârların vergilendirilmesini önlemek amacıyla: Yeniden değerleme, maliyet artışı ve yenileme fonu gibi kısmi enflasyon muhasebesine yönelik uygulamalar tesis etmiş olmasına karşın bu uygulamalar da kronik enflasyon karşısında yetersiz kalmışlardır. Bunun için devir ve dönüşüm işlemlerindeki vergi kanunlarından kaynaklanan tıkanıklığın giderilmesi için, bilanço değerlerinin (gerçek aktif ve pasif) cari değerden aktarılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY Private partnerships are able to gain some fiscal aduantages, to keep in step with improved economical life and to save their market share by way of changing or transfering their structure which make possible to re organize theirselves in economical, organizational and legal ways. It is possible that private partnerships changing theirselves as joint stock companies get capital accumulatron which gives chance to plan an important role for development of country economy. But, change of structure or some legal rules about to transfer of companies are too complicated and dissuasive. Rules which are prepared without attention about economic life are bars for entrepreneurs. Turkish Trade Code made ineffective to change of structure that will be accomplished by formal procedures. Our fiscal rules ask some codition about to tax exemption in change or transfer ef companies stracture. The most important condition on that subject private portner ships which are subject to transfer or change of companies structure will be quoted their value in balance sheet. Here, all of the value which is mentioned are written values in that way cost value which is a basic concept of accounting is also the base of fiscal practice. However, in our country where high inflation has prevailed for a along time, There is no meaning to quode assets with their written values. Also, law maker in order to impedetotax from dictious profit, establish some rules about to inflatrom acconting like revaluation, increaning cost and revaluation fund. All of these applications are not sufficient toward to chronical inflation. For that reanons, values in balance sheet ( real asset and liability) must quote as real values in order to solve problems which cores from fiscal laws in changing on transfering of companys stracture.