Maliyet düşürme aracı olarak değer mühendisliği
Value engineering as a cost desreasing method
  1. Tez No: 145379
  2. Yazar: KORHAN URHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ ERGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
ÖZET Bu çalışmada değer mühendisliği ve diğer maliyet yönetim teknikleri anlatılmış ve değer mühendisliğinin maliyet düşürme üzerindeki olumlu etkisi vurgulanmaya çalışılmıştır. Değer mühendisliği tekniğine yönelik olarak savunulan teorik bilgilerin desteklenmesi amacıyla otomobil kablosu üreten dört firmanın üretim süreçleri güncel otomobil satış verilerinin de yardımıyla modellenerek bir uygulama yapılmış;değer mühendisliği sistemine ilişkin bu uygulama ile sistemin işleyişi incelenmiştir.Araştırmada,yazın taramasından,örnek olay yönteminden ve soru sorma tekniğinden yararlamlmıştır.Modelleme yapılan firmalarda değer mühendisliği çalışmaları sonucunda amaçlanan maliyet düşürülmesi sağlanmış;değer mühendisliği projelerinin kuramdakine benzer şekilde işlediği ve işletme süreçlerinde başardı olabileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study,value enginering and other cost management techniques are explained and it is tried to impress the positive effect of value engineering on cost reduction. Aiming at supporting the theoretical information defended about value engineering technics, an application has been made by simulating the production processes of four firms that produces harness through the use of current automobile sales data. With this application related to the system of value engineering,process of system has been analyzed.Literature review,case study and interview technique has been used in this study.At the end of the value engineering studies made on firms simulated,target cost decreasing was succeeded and it was shown that value engineering projects have processed like the way in theory and can be successful in processes of the enterprises. VI