1980 sonrası dönemde Türkiye'de özelleştirme uygulamaları ve istihdam üzerine etkileri
Privatisation applications in Turkey after 1980 and it's effects to employment
- Tez No: 145378
- Danışmanlar: PROF. DR. KAMİL TÜĞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
ÖZET Özelleştirme gerek teoride gerekse uygulamada tamamen açıklığa kavuşturulamamış bir kavramdır. Birçok bilim dalının doğrudan ya da dolaylı olarak ilgi alanına giren özelleştirme en geniş anlamda devletin iktisadi faaliyetlerinin azaltılması veya tamamen ortadan kaldırılmasıdır. Ekonomik ve siyasal nedenlerle 1980'li yıllara kadar hemen bütün ülkelerde kamulaştırmaların yanında özelleştirmeler de söz konusu olurken, 1980'li yıllardan itibaren özelleştirme gerek gelişmiş, gerekse ülkemiz gibi gelişmekte olan ülkelerde en önemli konu haline gelmiştir. Ülkemizde özellikle 24 Ocak 1980 Ekonomik Kararları ile birlikte geniş bir uygulama alanı bulan özelleştirme, doğrudan veya dolaylı olarak tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de en önemli etkilerini istihdam üzerinde göstermiştir. Ülkemizdeki özelleştirme uygulamaları istihdam seviyesini, istihdam edilenlerin sendikal faaliyetlerini, çalışan personelin çalışma koşullarını ve ücretlerini olumlu veya olumsuz olarak geniş bir biçimde etkilemiştir. Özelleştirmenin olumsuz sosyal etkilerinin giderilmesi amacıyla diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de bazı tedbirler alınmış, söz konusu olumsuz etkilerin hafifletilmesi için gerekli bazı çalışmalar yapılmıştır. Özelleştirmenin istihdam üzerindeki olumsuz etkilerinin giderilmesi amacıyla ülkemizde alınan tedbirlerin uygulanmasına devam edilmekle birlikte, özelleştirme faaliyetlerinin başarıyla sonuçlanabilmesi için gerekli bazı tedbirlerin de alınması ve uygulanması gerekmektedir. Nitekim istihdam üzerindeki olumsuz etkilerin giderilemediği sosyal yönü eksik olan bir özelleştirme politikasının başarıya ulaşması olanaksızdır. V
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Privatisation applications, which has been a thick agenda and also which has founded a large area of activity in the world and in our country after 1980 has brought important results and effects in economic and social life. A rising value privatisation, which has started when the Teatcher had power in England became the most important agenda in France and Germany in European Japan and in Argentina in South America. This countries, whom has the idea of solving public sector failures İn free market economies has applied to privatisation. Our country is not excepted from this. The idea of integrate Public Economic Enterprises to free market economies than make them private enterprises, has founded application ability with the goverment which had the power in Turkey in 1983 and with the aim of passing free market, privatisation application has started with the orher arrangements since 1988. This applications has went on until today. Public Economic Enterprises, whom based on very old and making activities almost area of economies and also which take on a lot of obligation, effects a lot part of the community and especially working people,whom are working at privatisatied enterprises like the other countries positive or negative when they are privatisatied. In this study,the privatisation applications in our country has brought what kind of results and also how did the privatisation effect working people in that enterprises, whom are one of a social existion,is tried to put forward. In the first part of this study; KİT's mean and content with the KİT's reason of built in our country and in the world is explaining. In following part“privatisation”mean and privatisation methods is explaining and privatisation's economic, social and financial aims are summarized. At the end of this part privatisation's logical statement of reason and“Why the privatisation is necessary?”is discussing. VIIn the second part ; privatisation applications in the world and it's reasons are explaining. After that the economic and social effects are explaining. And of this part effects on employment, which is a part of privatisation's social effects is disclosing. In the third part ; the privatisation applications which has made in Turkey after 1 980 are explaining and in this contents; privatisation policy, privatisation methods and privatisation preparing studies with the laws which put in order privatisation applications are explaining. In this part in order to this study, privatisation applications' s social and economic reasons and effects are explaining ; especially how the privatisation applications effected employment in our country, negative or positive is explaining In the last part ; privatisation application's negative and positive reasons and effects which has made in our country till this time is touched and giving some suggestions about what can be done for erasing negative effects. VII