Aile Hukukunda çocuk mallarının yönetimi
Management of child properties in Family law
- Tez No: 449683
- Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT NURİ TURANBOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Çocuk malları para ile ölçülebilen değeri bulunan bütün hakları; taşınır ve taşınmaz mallar üzerindeki mülkiyet haklarını, sınırlı ayni hakları, alacak haklarını ve fikri ve sınaî hakları kapsamaktadır. Çocuk mallarının yönetiminin kaynağında velayet yer alır. Velayet, küçüklerin şahıslarına ve mallarına özen gösterme ve temsil etme bakımından anne ve babaya yüklediği yükümlülükler, görevler ve bu yükümlülük ve görevlerin en iyi bir şekilde yerine getirilebilmesi için anne ve babaya tanıdığı hakların bütünüdür. MK 352'ye göre ana ve baba, velâyetleri devam ettiği sürece çocuğun mallarını yönetme hakkına sahip ve bununla yükümlüdürler. Medeni Kanun kapsamında ana ve babanın çocuk mallarından yararlanma yetkisi söz konusu olmayıp ana ve babaya sadece kullanım hakkı tanınmıştır. Ana ve babanın çocuk mallarının gelirini, özellikle de çocuğun bakım ve eğitim giderlerini karşılayan miktardan arta kalanını kendi ihtiyaçları için harcamaları ya da mal edinmeleri mümkün değildir. Ana ve baba belirli şartlar altında çocuk mallarının gelirini çocuğun bakım ve eğitim giderlerine veya aile ihtiyaçlarına ilişkin olmak üzere sarf edebilirler. Kanun koyucu çocuk mallarının yönetimini ana ve babaya bırakmasına rağmen çocuk mallarının korunması hususunda da gerekli düzenlemeler yapma yoluna gitmiştir. Nitekim ailenin temeli olsa da çocuğun zayıf durumu sebebiyle korunması gerekli ve zorunludur.
Özet (Çeviri)
Child properties cover all rights having values measurable with money, right of properties over tangible and intangible properties, limited real rights, rights of credit, and intellectual and industrial rights. At the origin of the management of child properties guardianship takes place. Guardianship is the total of the liabilities and duties that the children impose to mother and father in terms of paying attention to and representing their personalities and properties and the rights that they give to mother and father in order to perform these liabilities and duties ideally. According to Civil Code Article 352, mother and father has the right to manage the properties of the child as their guardianship continues and they are liable with this. Within the scope of the Civil Code, mother and father does not have the utilization competence of the child properties, but it is only introduced the right of use to mother and father. Spending and acquring property of the child properties'income, especially the amount that exceeds the child's maintenance and education expenses for their needs is not possible. Under certain conditions, mother and father can spend the income of the child properties for the maintenance and education expenses of the child or for the family needs. Although the Law Maker leaves the management of the child properties to mother and father, it also preferred making necessary arrangements regarding protetection of child properties. As a matter of fact, the child is the essential of the family, because of the child's weak position its protection is necessary and obligatory.