Çocuk mallarının yönetimi ve çocuğun mali sorumlulukları
Children's property management and children's financial responsibilities
- Tez No: 959415
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BİLGİLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Hukuk, Religion, Law
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 349
Özet
.Doğumdan ergenlik çağına kadar devam eden döneme çocukluk, bu dönemi yaşayan kimseye de çocuk denir. Çocukluk döneminin kendine has özellikleri vardır. Çalışmamızda İslam Hukukunda Hanefi mezhebine göre çocuğun mallarını kimlerin, nasıl yöneteceği ve çocuğun mali sorumlulukları ele alınmış, çocukların haklarının korunmasını temin edecek kanuni çerçevenin tespiti hedeflenmiştir. Araştırmamız giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın amacı, metodu ve kaynakları üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın birinci bölümünde çocukluk, ehliyet ve insan hayatının evreleri hakkında bilgi verilmiştir. İkinci bölümde çocuk mallarının kaynakları, bu malların veli ve vasiler tarafından yönetilmesi incelenmiştir. Bu bağlamda velî ve vasîlerde olması gereken şarlar, velâyet çeşitleri, velâyet ve vesâyet yetkisine sahip olanların yetkileri üzerinde durulmuştur. Çalışmamızın üçüncü bölümünde me'zûn çocuğun, velinin ve vasînin çocuğun mallarını, ticaret ve ticaret sahasına giren hususlarda işlemlerde bulunması, bunların şekil ve şartları ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise çocuğun malla ilgili ibadet ve hukuki sorumlulukları incelenmiş, cezai ehliyeti olmayan çocuğun haksız fiil gibi tazminat doğuran eylemlerinden sorumlu olması incelenmiştir. Sonuç olarak İslam'ın ilk yıllarından itibaren çocukların malvarlıklarının korunmasına ve işletilmesine önem verildiği, alimlerin çocuğun malvarlığına zarar gelmemesi için çok ince düşüncelerle fetva ve hüküm vermeye çalıştıkları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
.The period from birth to adolescence is known as childhood, and those experiencing this phase are referred to as children. Childhood has its unique characteristics. In our study, the management of a child's property and their financial responsibilities according to Hanafi jurisprudence in Islamic Law are examined. The research aims to establish a legal framework to protect the rights of children. Our study is divided into an introduction and four main sections. In the introduction, the purpose, methodology, and sources of the research are discussed. The first section of our study provides information about childhood, competency, and the stages of human life. In the second section, the sources of a child's property and its management by guardians and custodians are analyzed. This section also discusses the required qualifications for guardians and custodians, the types of guardianship, and the authorities of those who have guardianship and custodianship rights. In the third section, the management of a child's property by the child (if authorized), the guardian, and the custodian in the context of trade and commercial matters, including the forms and conditions of these transactions, is examined. The fourth section investigates the religious and legal responsibilities related to a child's property, and the liability for tortious acts of a child who lacks criminal competence. In conclusion, since the early years of Islam, great importance has been placed on the protection and management of children's property. Scholars have given verdicts and judgments with careful thought to prevent harm to a child's property.