Silahlı kuvvetlerde kişi-kültür uyumu ve sonuçları
Person-organization fit in armed forces and the results
- Tez No: 145402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN ARBAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yönetim ve Organizasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
SİLAHLI KUVVETLERDE KİŞİ KÜLTÜR UYUMU VE SONUÇLARI ÖZET Herkesi tatmin edecek bir tanım getirilememekle birlikte kültür; bilgi, inanç, sanat, ahlak, hukuk ve geleneklerle insanın toplumun bir üyesi olarak kazandığı tüm yetenek ve alışkanlıklardan oluşan karmaşık bir bütündür ve kuşaktan kuşağa aktarılır. Örgüt kültürü; bir grubun dışa uyum sağlama ve iç bütünleşme sorunlarını çözmek için oluşturduğu ve geliştirdiği belirli düzendeki temel varsayımlardır. Örgüt kültürü yazılı metinlerle desteklenen ve çeşitli kültürel göstergelerle kendisini bulan bir kavramdır. Bu çalışmada kültürel göstergeler ve kişi kültür uyumu konusunda odaklanılarak İZMİR İl Jandarma Komutanlığında kişi kültür uyumu incelenmiştir. Anahtar Kelimeler; Kültür, örgüt Kültürü, Kültürel Göstergeler, Kişi-Kültür Uyumu
Özet (Çeviri)
SUMMARY Although there is not a common definition for culture, it can be said that culture is a complicated whole which comprises knowledge, faith, ethics, law, traditions snd all other abilities and habits gained by a person as a member of the society, it passes form generations to generation. Organizational culture consist of basic assumption in certain order formed and improved for solving a groupp's external adaptation and internal integration problems. Organizational culture is consept which is supported by written texts and recognised through varios cultural indices. In this study, by focusing on cultural indices and person - organization fit topic; person - organization fit at Gendarme Commandership of Izmir City. Key Words; Culture, Organizational Culture, Cultural Indices, Person - Organization fit. VI