Güneh-Kâr'ın şiirleri (inceleme - metin - sözlük)
The poems of Güneh-Kâr
  1. Tez No: 145414
  2. Yazar: FİGEN TAVUKÇU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KÂZIM KÖKTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ GÜNEH-KÂR'IN ŞİİRLERİ Danışman: Doç. Dr. Kâzım KÖKTEKİN 2005-SAYFA: XI+144 Jüri: Doç. Dr. Kâzım KÖKTEKİN Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK Yard. Doç. Dr. Nurullah YILMAZ XVI. yüzyıl şairlerinden olduğu tahmin edilen Günâh-kâr m, bir mecmuada bulunan 66 manzumesinin ele alındığı bu çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, daha çok elimizdeki manzumelerden hareketle, şairin hayatı, edebi kişiliği ve eseri üzerine bazı değerlendirmelere yer verilmiştir. Manzumelerin incelenmesine tahsis edilen birinci bölümde eserin dili, şekil bilgisi bakımından değerlendirilmiştir. Üçüncü bölüm ise manzumelerin çevriyazılı metinlerine ayrılmıştır. Metnin tek nüshaya dayanması ve bazı hareke yanlışlarını ihtiva etmesinden kaynaklanan bir takım aksaklıklar da bu bölümde mümkün mertebe giderilmeye çalışılmıştır. Çalışmanın sonunda, metinde bulunan bütün kelimelerin manzumelerdeki anlamlarının verildiği bir sözlüğe yer verilmiştir. Buradaki kelimeler metinde ilk geçtikleri yerdeki manzume ve beyit numarasıyla verilmiştir. Kullanılan çeşitli kaynakların yer aldığı bibliyografya çalışmamızın son bölümünü oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE POEMS OF GÜNEH-KÂR Figen TAVUKÇU Supervisor: Doç. Dr. Kâzım KÖKTEKİN 2005-PAGE: XI+144 Jury: Doç. Dr. Kâzım KÖKTEKİN Doç. Dr. Avni GÖZÜTOK Yard. Doç. Dr. Nurullah YILMAZ This study about the poems of Günah-kar is made up of introduction, study, text and glossary sections. In the introduction, is given Günahkar' s sinner's story and his poetry are given according to his poems. In the study section, the language of the work is examined with respect to the punctuation and meter qualities..,: The second part is made up of the translated version of the work. In this section, was made up the text wich was translated by Arabic letters. In the glossary section, the words encountered in the poems take place. The number of the lines where there firstly appeared is written beside them.