Taşınmaz malikinin hukuka aykırı taşkınlıklardan sorumluluğu
The liability of the landowner for illegal actions in excess of ownership rights
  1. Tez No: 732026
  2. Yazar: ŞEYDA YÖRÜK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ SADIK AYDOS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Medeni Hukuk) Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Medeni Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Taşınmaz mülkiyeti hukukun en ilkel dönemlerinde mutlak, kutsal ve sınırlanamaz olarak kabul edilmiş olsa da bu dönemlerde dahi başka hukukî dayanaklar ile malikin mülkiyet hakkından doğan yetkileri sınırlanmıştır. Günümüzde de kanun veya sözleşme ile mülkiyet hakkından doğan yetkilerin sınırlanabildiği görülmektedir. Kanunlarda öngörülen yasal sınırlamalara uyulmaması, TMK m. 730 kapsamında taşınmaz malikinin sorumluluğuna sebebiyet vermektedir. Taşınmaz mülkiyetinin yasal sınırlarına uyulmaması kanunda“taşkınlık”olarak adlandırılmakta ve taşkınlığın yerel âdete uygun ve kaçınılmaz boyutta olup olmamasına göre sorumluluk kendi içerisinde, hukuka aykırı taşkınlıklardan sorumluluk ve hukuka uygun taşkınlıklardan sorumluluk şeklinde ikiye ayrılmaktadır. Taşınmaz malikinin hukuka aykırı taşkınlıklardan sorumluluğu, TMK m. 730/I'de düzenlenen kusursuz sorumluluk türüdür. Düzenleme; sorumluluğun yaptırımı olarak tazminat davasının yanında, devam eden taşkınlığın durdurulması için eski hâle getirme davası ve zarar tehlikesi varsa giderilmesi için tehlikenin giderilmesi davası öngörmektedir.
Özet (Çeviri)
İmmovable property right was accepted as absolute, sacred and unlimited in the most primitive periods of law, but even in these periods, by some legal bases, the powers of the owner arising from the property right were restricted. Today, it can be seen that the powers arising from this right can be limited by legal regulations or contract provisions between parties. Failure to comply with the legal restrictions stipulated in the laws, Turkish Civil Code (TCC) art. 730 constitute the responsibility of the immovable property owner. Violating the legal restrictions of immovable property is called“actions in excess”as a legal term, and according to whether the excess is in accordance with local custom and unavoidable, the responsibility is divided into two as“liability for illegal actions in excess”and“liability for legal actions in excess”. The liability of the immovable property owner for illegal actions in excess is a type of strict liability in the form of ordinary causality liability, and it is addressed at TCC Art. 730/I. This legal regulation; In addition to the compensation case as the sanction of liability, it includes the case of reinstatement to stop the ongoing flood and the case of elimination of the danger, if there is a danger of damage.