İhracatçı firmaların Avrupa Birliği'nde pazar bölümlenme stratejisi uygulamalarının değerlendirilmesi: Tariş uygulaması
The evaluation of market segmentation strategy applications of exporter firms in the European Union: The Tariş case
- Tez No: 145425
- Danışmanlar: PROF. DR. METE OKTAV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 169
Özet
ÖZET Bu çalışma, Tariş'in uluslararası alanda marka tescilli zeytinyağı ve kuru incir ürünleri için Avrupa Birliği pazarında, pazar bölümlenme stratejisi uygulamalarının değerlendirilmesini içermektedir. Pazar bölümlenmesi, pazar bölümlenme stratejisi ve uluslararası pazarların bölümlenmesi hakkında bir literatür taramasının ardından nitel ve nicel araştırmaların bir bileşimi uygulanmıştır. Bu çalışmada kullanılan yaklaşım, bazı kısıtlar ile birlikte, Kale ve Sudharshan (1987) tarafından ortaya konulmuş olan Stratejik Olarak Eşdeğer Bölüm yaklaşımıdır. Avrupa Birliği pazarında zeytinyağı ve kuru incir için uygun olan bölümleme kriterlerinin ortaya çıkarılması amacıyla Tariş'ten ilgili müdür yardımcıları ile bir odak grup oturumu gerçekleştirilmiştir. Daha sonra, Avrupa Birliği pazarım bölümlemek için bir kümeleme analizi yapılmıştır. Kümeleme analizinde ortaya çıkan bölümlerin Tariş'in söz konusu ürünler için halihazırda hedeflediği pazar bölümlerine çok yakın olduğu görülmektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study involves the evaluation of market segmentation strategy applications of Tariş for the firm's olive oil and dried fig products with internationally registered trademarks in the European Union market. After a literature review on market segmentation, market segmentation strategy, and international market segmentation, a combination of qualitative and quantitative research is conducted. The approach used in this study is based on the Strategically Equivalent Segment approach suggested by Kale and Sudharshan (1987) with some limitations. A focus group session with relevant vice managers from Tariş was realized to discover the suitable segmentation bases for olive oil and dried fig in the European Union market Then, a cluster analysis was made to segment the European Union market. The segments emerged in the cluster analysis were very close to those already targeted by Tariş for the products in question. Vll