Şu'be İbnu'l-Haccâc ve hadîsçiliği
Shu'ba b. Al-Hajjâj and his hadith scholarship
  1. Tez No: 145470
  2. Yazar: ABDULVAHAP ÖZSOY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELÇUK COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
ffl ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ ŞU'BE İBNU'L-HACCÂC ve HADİSÇİLİĞİ ABDULVAHAP ÖZSOY DANIŞMAN Yrd. Doç. Dr. Selçuk COŞKUN 2004-Sayfa: 159+VH Jüri: Prof. Dr. İbrahim BAYRAKTAR Prof. Dr. Asri ÇUBUKÇU Bu çalışmada, etbâu't-tabiîn dönemi hadîsçilerinden Şu'be Îbnu'l-Haccâc'ın hayatı ve hadîsçiliği ele alınmıştır. Bu çerçevede, özelikle tabakat kitaplarında Şu'be'ye isnâd edilen bilgiler yardımıyla Şu'be İbnu'l-Haccâc profili çizilmeye çalışılmıştır. Bu amaçla, ilk olarak Şu'be İbnu'l-Haccâc'ın yaşadığı dönemdeki siyasî ve sosyal yapının, ailesinin ve hocalarının onun şahsiyetinin inşasındaki etkileri ortaya konulmuştur. Diğer taraftan, Şu'be İbnu'l-Haccâc'ın hem bir râvî, hem de bir hadîs alimi olarak takip ettiği yöntemler ele alınmış, ayrıca ona yöneltilen eleştirilerin sunulmasıyla ortaya konan hadîsçi profili netleştirilmeye çalışılmıştır. Çalışma bir giriş, üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde Şu'be Îbnu'l- Haccâc'ın yaşadığı dönemin siyasî ve sosyal yapısı incelenmiştir. Birinci bölümde Şu'be İbnu'l-Haccâc' ın hayatı ve eserleri ele alınmış; ikinci bölümde ise bir hadîsçi olarak takip ettiği yöntemler üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise, gerek Müslüman hadîsçiler, gerekse müsteşrik G.H.A. Juynboll tararından Şu'be İbnu'l-Haccâc'a yöneltilen eleştiriler işlenmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT MASTER THESIS SHU'BA B. AL-HAJJÂJ AND HİS HADİTH SCHOLARSHIP ABDULVAHAP ÖZSOY Supervisor Assoc. Prof. Selçuk COŞKUN 2004-Page: 159+VH Jury: Prof. Dr. İbrahim BAYRAKTAR Prof.Dr. Asri ÇUBUKÇU SHU'BA B. AL-HAJJÂJ AND HİS HADİTH SCHOLARSHİP In this study, as a hadith scholarship Shu'ba b. al-Hajjâj's life and his hadith scholarship have been studied. In this context, Shu'ba b. al-Hajjâj's profile has been formed by information attributed his in the hadith biography dictionaries (Tabakât). To this aim, first affects of the political and social structure in this period, his family and his teachers have been brought up. In the other hand, as a hadith transmitter and a hadith scholarship, his methods have been dealt with. And The profile brought up has been tried to be appeared by the Critiques gived his by Muslim hadith scholarships and Orientalist G.H.A. Juynboll. This study has contained three chapters. In the introduction chapter the political and social structure that Shu'ba b. al-Hajjâj lived in have been searched. In tiie first chapter his life and Works have been dealt with. And in the second chapter, as a hadith scholarship his methods have been studied. In the third chapter, the critiques gived his by Muslim hadith scholarships and Orientalist G.H.A. Juynboll have been investigated.