Oryantalizm ve küreselleşme ilişkisi üzerine
- Tez No: 145475
- Danışmanlar: PROF. DR. SEZGİN KIZILÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
ÖZET Bu çalışmanın temel amacı, son dönemde entelektüel alanda yoğun tartışma konusu olan oryantalist söylem ile küreselleşme fenomeni arasındaki ilişkiyi tahlil etmektir. Bu amaçla çalışmanın birinci bölümünde, öncelikle oryantalizmin neliğine, tarihsel kökenlerine ve özelliklerine yer verilmiştir. Oryantalist söylemin temel argümanları açıklanmış, Doğu-Batı ilişkisine dikkat çekilerek Edward Said perspektifinden oryantalizm analizi yapılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, küreselleşme olgusunun neliğini, orijinini açıklama noktasında kapitalizmin tarihine ve özelliklerine yer verilmiştir. Buna bağlı olarak kapitalizmin radikalleşen formu olan küreselleşmenin açılımı yapılmaya çalışılmıştır. Çalışmanın üçüncü bölümünde, oryantalizm ve küreselleşme arasındaki ilişki üzerinde durulmuştur. Oryantalizmin güç, hegemonya, ötekileştirme, bilgi kültü olma ve Doğu-Batı ayrımı gibi temel argümanlarıyla, küreselleşmenin benzer argümanları arasında bağlantı kurulmaya çalışılmıştır. Akademik bir söylem olarak oryantalizm ve kapitalizmin en ileri aşaması olan küreselleşme fenomeni birlikte analiz edilmiştir. II
Özet (Çeviri)
SUMMARY The main purpose of this study is to analyze the relation between globalization phenomenon and orientalist discourse, which has been a heavy discussion topic in the intellectual environments. For this reason, what the orientalism is, its historical basis and peculiarities are mentioned in the first part of the study. The main arguments of orientalist discourse were explained and the analysis of orientalism was made through Edward Said's perspective by considering East- West relationship. In the second part of the study, what the fact of the globalization is and, at the point of explaining its origin, the history and the peculiarities of capitalism were mentioned. In connection with this, the definition of globalization which is a form that is getting radical, of capitalism was tried to be done. In the third part of the study, it was dwelled upon the relation between orientalism and globalization. The main arguments of orientalism such as power, hegemony, being a knowledge deity and separation of East and West was tried to be associate with the similar arguments of globalization. As an academic discourse, orientalism and globalization which is the most advanced phase of capitalism were analyzed together. Ill