Arap dilinde İ'râb
The I'râb in Arabic language
  1. Tez No: 145481
  2. Yazar: İBRAHİM EROL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İLYAS KARSLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
02. Özet İ'râb, Arapçanm en önemli özelliklerinden birisidir. î'râb olmadan Arapçannın inceliklerine nüfuz etmenin mümkün olmadığını söyleyebiliriz. Geçmişte, değişik sebeplerle bu dille uğraşan Arap ve Arap olmayan dilciler i'râbın dildeki fonksiyonuna binaen onunla yakından ilgilenmişlerdir. Hatta konunun etrafında zaman zaman da sert tartışmalar olmuştur.“Arap Dili'nde İ'râb”adlı tezimizin birinci bölümünde, i'râbm teorik boyutunu ele aldık. İkinci bölümde ise mebniyyât konusunu örnekleriyle açıkladık. Üçüncü ve son bölümdeyse mu'rebât konusunu ele aldık. İkinci ve üçüncü bölümlerde konunun daha iyi anlaşılması için Kur' ân ayetlerini ve şiirleri kullanarak çok sayıda i'râb örneği verdik. Sonuç bölümünde ise ulaştığımız sonuçları ve önemli gördüğümüz bazı noktaları vurguladık. VIII
Özet (Çeviri)
03. Summary i'râb is one of the most important characteristic of Arabic language. We can assert that it's impossible for us to understand Arabic meanings without i'râb. In the history, Arab linguists and non-Arab linguists had interested in i'râb because of its function. Furthermore, hard discussions had been over the subject. In the first chapter, we have dealt with theoretical dimension of i'râb in our thesis named“The i'râb in Arabic Language”. In the second chapter we have explained“mebniyyât subject”with its examples. In the latest chapter we have tried to give information about“mu'rebât subject”. However, we have profited from Quranic verses and Arabic poems. In the conclision, we have emphasized the main results and important points we have reached. IX