A selective analysis on the different translations of the short story 'The Tell-Tale Heart' by Edgar Allan Poe
Edgar Allan Poe'nun 'The Tell-Tale Heart' adlı kısa hikayesinin çevirileri üzerine bir inceleme
  1. Tez No: 145482
  2. Yazar: GÜLDANE DUYGU TÜMER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FİLİZ ÖZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mütercim-Tercümanlık, Translation and Interpretation
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mütercim Tercümanlık (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Özet Çeviri karamana temel amacı, çeviri sürecinde karşılaşılan sorarianL çözecek nygun çeviri yöntemleri belMemektm Bn anlamda, ç^viriMIim alanmda, özellikle de edebi metin çevirilerinde ortaya çıkan çeviri soranlarım aşmak amaesykt, pek çok kurara ortaya aoteiste. Gideon Tonry^mn erek odaklı çeviri karaııa, çevirmeıân «ygöladığı çeviri normlarım yeniden oluşturmada faydalı ola» taamlardan biridir, Btt kuramv çeviri söreemdeki erek meön- kaynak metirı-çevirmeıı etMIeşirmai incelemekte ve çevinnenirı ortaya çıkan soranların ne şekilde üstesinden geldiğini belirlemeye çalışmaktadır. Üç bölümden oluşan çalışma erek odaklı çeviri kuramım teme! özellikleriyle incelemekte ve bu kuramın çeviri sürecinin ve çeviri ürününün incelenmesindeki katkılarım, belirlemeye çalışmaktadır. Bu çalışma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde Gideon Toary'nin erek odaklı karamı meele&mekte ve kuramaı önemli noktalan aydınlatılmaktadır. İkinci bölümde Edgar Allan Foe ve kısa Mkayesi Tie Telî-Tale Heart" hakkında biîgpl verilmekte,, bu sayede kaynak metin, yazarın amacı ve biçemi irdelenmektedir. Çalışmamn son bölümünce ise The TeH-Tale Heaıf adîn kısa Mkayenin M farklı çevirisi erek odaklı kuram çerçevesinde incelenmekte ve çevirmealeım farklı çeviri yöntemleri yaiKtolınaktadK. V
Özet (Çeviri)
Abstract The main concern of a translation theory is to determine appropriate methods to ovecome the difficulties arising in the translation process. In this context, in the field of translation studies, many theories have been pot forward to deal with difficulties especially those in literary translation. Gideon Toury's target-oriented theory is one of those which helps reconsract the translaton norms adopted by the translator. His theory studies the interaction among the source text- the target text and the translator in the translation process and tries to determine how the translator ovecomes difficulties. This study analyzes the basic features of the target-oriented theory and tries to determine its conributions to the analysis of the translation process and the translated product The study consists of three parts: In the first part, Gideon Toury's target-oriented theory will be studied and major points will be discussed. The second part will give information on Edgar Alan Pee and Ms short story“The Tell- Tale Heatf* winch will contribute to the examination of the source text, the author's intention and style. M the third part, two difiereM tiansktkms of the shott story ”The Tell-Tale Heart" will be analyzed within the framework of the target-oriented theory and dtfierent translatioo strategies of the translators studied. VI