Avrupa Birliği Hukuku'nda Ombudsman
Ombudsman in European Union Law
- Tez No: 145487
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞEGÜL ERALTUĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
ÖZET Avrupa Birliği, yeni üye ülkelerin katılımıyla gelişimini sürdürmektedir. Bu gelişim sürecinde Avrupa Birliği kurum ve organlarının idari eylem ve işlemleri ile işleyişlerinin denetimi büyük önem kazanmıştır. Bu konuda, Avrupa vatandaşlarım kurumların kötü yönetiminden koruma hususunda en büyük rol Avrupa Ombudsmanı'na düşmektedir. Bu çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, Ombudsman kavramı ve tanımı, önemi, tarihsel gelişimi, niteliği ve özellikleri, statüsü, görev ve yetkileri, işlevleri bu kapsamda kötü yönetim kavramı, yönetimin denetimi ve yollan ile mukayeseli hukukta ombudsman ele alınmıştır. ikinci bölümde Avrupa Ombudsmam değerlendirilmiştir. Bu bağlamda Avrupa Ombudsmam kurumunun ortaya çıkış sebepleri ve tanımı, tarihsel gelişimi, hukuki dayanakları, Avrupa Ombudsmam' nın nitelikleri, seçimi, örgütü, bütçesi, işlevleri, görevleri, yetkileri, diğer AB kurumlarıyla, ulusal ombudsmanlarla ve vatandaşlarla ilişkileri, çalışma usulleri, kararlarının sonuçları ve etkileri ile üye ve bazı aday ülkelerde ombudsman ve benzeri kurum uygulamaları incelenmiştir. Türkiye'de Ombudsman kurumunun oluşturulmasının değerlendirildiği üçüncü bölümde, AB'ne üyelik sürecinde AB ile ilişkilerimizin kısa tarihçesi, Türkiye'de yönetimin denetimi ile yönetimin yargı dışı denetimi ve Türkiye'de Ombudsman kurumunun kurulması ile ilgili çalışmalara yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT European Union has continuing its development by entrance of new member states. In this development process, administrative control of the operations of EU's instutions and agencies has gain a great importance with administrative actions and decisions of the EU. In particular to this subject, the main role is on the European Ombudsman in respect of the protection of European citizen from the maladministration of the instutions. This study is composed of three main parts. The first part includes, definition, importance, historical development, chrasteristics and quality of Ombudsman, statute, duties and authorities of that, in this context maladministration, inspection of administration and inspection ways and as last item in the first part ombudsman in comparative law are handled. In the second part, European Ombudsman is evaluated. In this context, the reasons of establishing European Ombudsman institution and definition, historical development, legal sources, secretarias, budget procedures, relationships with citiziens, working procedures, results and effects of Ombudsman and similar institutions in member and candidate countries are discussed. The third part in which is evaluated of establishing European Ombudsman, a short historical story of Turkey in the way of membership, inspection of administration in Turkey both in legal or out and establishing of Turkey Ombudsman institution are envisaged. vi