Avrupa Birliği Hukuku'nda iyi yönetim hakkı
The right to good administration in the European Union Law
  1. Tez No: 423024
  2. Yazar: EKREM HALİMOVSKİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OĞUZ ŞİMŞEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Avrupa Birliği Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızın konusunu“Avrupa Birliği Hukuku'nda İyi Yönetim hakkı”oluşturmaktadır. AB kurumları, organları, ofisleri ve ajanslarında daha iyi bir yönetime ve işleyişe ulaşılması, Avrupa Birliği (AB) vatandaşlarının haklarına saygı gösterilmesi ve çıkarlarının korunması, hukuk devleti ilkesinin dikkate alınması ve demokrasinin güçlendirilmesi AB'nin öncelikleri arasında yer almaktadır. Belirtilen hedeflere yönelik hükümlere AB Hukuku'nda yer verilmiştir. Avrupa Birliği Adalet Divanı (ABAD), Lizbon Antlaşması öncesinde iyi yönetimi, AB Hukuku'nun genel bir ilkesi olarak kabul etmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde AB Hukuku, ABAD'ın içtihatları, Avrupa Konseyi'nin belgeleri ve AB Ombudsmanı'nın İyi Yönetim Kodu dikkate alınarak iyi yönetim kavramı, tarihsel gelişimi ve iyi yönetime ilişkin temel ilkeler değerlendirilmektedir.Lizbon Antlaşması'nın yürürlüğe girmesiyle temel hak ve özgürlükler alanında ortaya çıkan en önemli değişikliklerden biri iyi yönetim hakkına da yer veren Avrupa Birliği Temel Haklar Şartı'nın (ABTHŞ) hukuki statüsündeki değişimdir. Böylece Avrupa Birliği Antlaşması'nın (ABA) 6. maddesinin 1. fıkrası uyarınca ABTHŞ hukuken bağlayıcı bir statü kazanmış ve Antlaşmalar ile hukuken eşit statüde olduğu kabul edilmiştir. Bu değişim ile iyi yönetim AB Hukuku'nun genel bir ilkesinden sübjektif ve anayasal hak kategorisine yükselmiştir. İyi yönetim AB kurum, organ, ofis ve ajansları ile AB Hukuku'nu uyguladıklarında AB üyesi devletler açısından bir yükümlülük haline gelmiştir.AB Hukuku'nun iyi yönetim hakkına ilişkin en önemli hükümlerinden biri ABTHŞ'nin 41. maddesidir. Söz konusu düzenleme iyi yönetim hakkını temel bir hak olarak garanti etmektedir. Ancak bu hak, AB üyesi devletler ile AB kurum, organ, ofis ve ajansları arasındaki ilişkilerde uygulanmamaktadır.Çalışmamızın ikinci bölümünde ise AB birincil ve ikincil hukuku ile ABAD'ın içtihatları çerçevesinde iyi yönetim hakkının tarihsel gelişimi, uygulama alanı ve içeriği değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
The subject of our study is“The Right to Good Administration in European Union Law”. The achievement of a better administration and functioning of EU institutions, bodies, offices and agencies, the respect of EU citizens' rights and protection of their interests taking into consideration the principle of rule of law and the strengthening of democracy take place between the priorities of EU. There has been given a place to provisions regarding the specified objectives above in EU Law. Before the entrance in force of the Lisbon Treaty, the European Court of Justice (ECJ) has accepted the right of good administration as a general principle of EU Law. The first chapter of our thesis examines the concept of good administration, the historical development of good administration and the fundamental principles related with good administration by taking into consideration the EU Law, ECJ case-law, documents of Council of Europe, The European Code of Good Administration Behaviour adopted by European Ombudsman. When the Lisbon Treaty entered into force, one of the most significant changes in the scope of fundamental rights and freedoms is the legal status of the Charter of Fundamental Rights of European Union (CFR), which includes the right to good administration. According to Article 6 paragraph 1 of Treaty of European Union (TEU), CFR has become legally binding and it has been accepted that it has the same legal value as other EU treaties. Furthermore, post to the legal status of the CFR, good administration has been lifted from being a general principle of EU Law into the category of subjective and constitutional right. The good administration has become an obligation for EU institutions, bodies, offices and agencies and Member States only when they are implementing Union Law. One of the most important provisions of EU Law related with the right to good administration is the Article 41 of CFR. The aforementioned provision guarantees the right to good administration as a fundamental right. However it is not being applied to the relations between EU Member States and EU institutions, bodies, offices and agencies. The second chapter of our thesis examines the historical development, scope and content of the right to good administration in the context of EU Primary and Secondary Law and ECJ case-law.