Avrupa Birliği'nin karar alma usulleri
Decision-making procedures of the European Union
  1. Tez No: 145486
  2. Yazar: ARGUN BAŞKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUL ZENGİNGÖNÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Uluslararası İlişkiler çalışmaları alanında çokuluslu örgütler hakkında pek çok araştırma yapılmaktadır. Bunlar iki grup altında toplanabilir: Kurumsal-betimleyici ve teorik yaklaşımlar. Bu tez Avrupa Birliği'nin (AB) kurumsal yapısını ve karar alma mekanizmalarını birinci yaklaşım çerçevesinde incelemeyi amaçlamaktadır. AB'nin karar alma yapılan bir dizi oylama usulü ve karar alma usullerinden meydana gelmektedir. Bu çalışma, söz konusu karmaşık yapıların detaylı bir açıklamasını mümkün olduğunca AB'nin birincil kaynaklarını kullanarak yapmayı ve AB hakkındaki Türkçe literatüre özgün bir katkı yapmayı amaçlamaktadır. AB yasamasına dair kilit terim ve kavramların açıklanmasına özel bir önem verilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Many researches are being carried out in the field of International Relations dealing with the multinational organizations. These researches can be classified in two groups; institutional-descriptive and theoretical approaches. This thesis aims to study the institutional structure and the decision-making mechanisms of the European Union (EU) within the context of the first approach. The decision-making stuctures of the EU are composed of a number of voting modes and procedures. This study aims to provide a detailed explanation of these complex structures by using the primary sources of the EU as much as possible and to make a unique contribution to the Turkish literature on the EU. A special emphasis was put on explaining the key terms and concepts of the EU legislation. VI