Turizm ve otel işletmeciliği eğitimine yönelik yazılım geliştirilmesi ve bir eğitim modeli önerisi
The software application for tourism and hotel administration education and a education model proposal
- Tez No: 145491
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖCAL USTA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 283
Özet
ÖZET Günümüzde bilgisayar teknolojisi her alanda olduğu gibi eğitim alanında da önemli bir yer tutmaktadır.“Turizm ve otel işletmeciliği eğitimine yönelik yazılım geliştirilmesi ve bir eğitim modeli önerisi”isimli bu çalışmada, bilgisayarlı turizm ve otel işletmeciliği eğitimi için gerekli yazılım geliştirmenin teorik dayanakları araştın lmakta, eğitim yazılımı geliştirme süreci açıklanmakta, bir eğitim modeli önerilmekte ve yazılım geliştirme süreci bu modele uygulanmaktadır. Birinci bölümde, bilgisayar destekli eğitimle ilgili temel tanımlamalar yapılmakta ve otel işletmeciliğinde bilgisayar kullanım durumları incelenerek turizm sektöründe bilgisayarla birlikte iş profillerinde meydana gelen değişimi ortaya konulmaktadır. Özellikle, gelecekte turizm işletmelerinde yönetici olarak çalışacak kişilerin bilişsel yeteneklerinin kazanılmasında bilgisayarlı eğitimin önemi vurgulanmakta ve mevcut turizm eğitim yapısı içinde açıklanmaktadır. İkinci bölümde, bilgisayar modelleme yöntem ve teknikleri incelenmiş ve yazılım geliştirme unsur ve süreci ile turizm eğitimi için geliştirilebilecek yazılımlar arasında bir bağlantı kurulmuştur. Üçüncü bölümde, turizm eğitiminde simülasyon tekniğinin kullanımı ve bilgisayarlı simülasyon geliştirme aşamaları verilmiştir. Ayrıca, otel işletmeleri sistem yaklaşımı içinde ele alınarak bilgisayarlı otel simülasyonunun temel unsurları simülasyon yazılımının geliştirilme süreci içinde verilmektedir. Dördüncü bölümde, üniversiteler için eğitim yazılımı geliştirme modeli ve bilgisayarlı turizm ve otel işletmeciliği eğitim modeli önerilmektedir. Eğitim modeli Türkiye'de üniversite seviyesinde verilen turizm eğitiminin bilgisayara dayalı eğitime göre uyarlanışını ortaya koymaktadır. Beşinci bölümde, modelin yazılım geliştirmeye uygulanabilirliğini göstermek için, prototip olarak modelin uygulaması yapılmaktadır. Bilgisayarlı Turizm ve Otel İşletmeciliği Eğitim Yazılımı kapsamında üç modül yer almaktadır. Bunlar; Otel Eğitim Laboratuvarı(OTELAB), Otel Yönetimi Eğitim Simülasyonu(OYES) ve Otel Stratejik Analiz Simülasyonu(OSAS) yazılımıdır. Son bölümde ise, çalışmanın sonuçlan değişik açılardan ele alınmakta ve Bilgisayarlı turizm eğitimi içinde yer alan taraflara önerilerde bulunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Nowadays, Information Technology (IT) is very important aspect in the education as being in every subject. In this studding that is called“the software application for tourism and hotel administration education and a education model proposal”, needed theoretical developing base for computer-added tourism and hotel administration education are being searched, education software developing process is being explained, a education model is being offered and, at the end, software process is applied to this model. In the first chapter, basic definitions are being given for computer-based training and with examining using computer aspect in the hotel administration, changing work profile in the tourism sector with computer using is being put out. Particularly, in the gaining the person's informative skills that will work as a manager in the tourism administration in the future is emphasised and they are being explained in the existent education system. In the second chapter, computer modelling method and technique was examined and a connection was set up between software developing element and process and developable software. In the fourth chapter, developing educational software model for university and computer-based tourism and hotel administration education model are being offered. Computer-based education model is putting out tourism education application in university level according to the computer-based education. In the fifth chapter, to show how the model is been able to apply to the developing software method, the model is being developed as prototype software. Computer-Based Tourism and Hotel Administration Software has three modules. That are Hotel Education Laboratory (OTELAB), Hotel Management Simulation (OYES) and Hotel Strategic Analyse Simulation (OSAS). At the last chapter, the study results are taken up from different aspect and different offerings are given to the parties of computer-based tourism education.