Arap dilinde cümle yapısı ve biçimi
Sentence structure and form in Arabic language
- Tez No: 145505
- Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TÜLÜCÜ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 261
Özet
Yabancı bir dille yazılan bir metni anlamak için o dilin temel yapısını, kelimelerin birbirleriyle olan bağlantısını ve cümlenin dizim kurallarım bilmek gerekir. Kuralları, dizimi, ve yazılışıyla Türkçeden farklı olan Arap dilinin cümle yapısını belirlemek maksadıyla yapılan bu çalışma bir giriş ve iki ana bölümden oluşmaktadır: Giriş bölümünde dilin tanımı, dillerin sınıflandırılması, özellikleri, Arapçanın dillerin sımflandınlmasındaki yeri ve bazı temel vasıfları ve cümle konusuna hazırlık maksadıyla cümle ile ilgili kavramlar ve bunların tanımları üzerinde durulmuştur. Birinci bölümde cümleyi oluşturan en küçük anlamlı birim olan kelimenin tanımı, çeşitleri ve bazı nitelikleri anlatılmaktadır. İkinci bölümde cümle, yapı, anlam, zaman ve i'râb bakımından ele alınmış, bölüm sonunda cümle tahlili örnekleri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
It is essential for us having the knowledge of main structures of the language, intertextual correlations and the syntax in order to understand a text written in a foreign language. Our study consists of an introduction and two chapters, clearing up the sentence-structures of Arabic Language which is distinctive from Turkish in grammatical rules, order and writing. In the Introduction, we deal with the general explanations on definition of a language, the place of the Arabic Language in the classification of the languages, and its some certain features as well as some definitions and notions related to sentences as the preparation for the subject-matter of sentence. The First Chapter takes on“word”as the smallest meaningful element which constructs“ sentence”, giving its definition, its types and its some certain attributes. In the Second Chapter it is explained the sentence from the point of structure, meaning, semantics and tenses and sytatic component (/' 'râb), eventually some samples of“sentence”are given at the last of the chapter.