Türk vergi hukukunda tebliğ işleminin usulsüz yapılmasında hukuki sorumluluk
Legal responsibility for unlawful declaration in Turkish tax law
- Tez No: 728119
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HARUN KILIÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Maliye, Law, Finance
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
Tebligat, yapılan işlemden muhatabının haberdar edilmesini ve yasal haklarını kullanmasına imkân tanıyan bir işlemdir. İdari işlemlerden hüküm ve sonuç doğurması muhatabına tebliğ edilmesine bağlı olanların hüküm ve sonuç doğurması muhatabına usulüne uygun olarak yapılan bir tebligat ile mümkündür. Bu itibarla bir idari işlem olarak vergilendirme işleminin hüküm ve sonuç doğurabilmesi için mükellefe VUK'un tebligata ilişkin hükümlerine uygun olarak yapılmasına bağlıdır. Tebligat işlemi idari işlemi iptal etmez ancak idari işlemin tamamlayıcı unsuru olarak usulsüz tebliğ işlemi ile birlikte idari işlem tamamlanmadığından hüküm ve sonuç doğurmamaktadır. VUK'un 114'üncü maddesinde vergi alacağının doğduğu takvim yılını izleyen yılın başından itibaren beş yıl içerisinde mükellefe tarh ve tebliğ edilmeyen vergilerin zamanaşımına uğrayacağı hüküm altına alınmıştır. Vergi alacağının usulsüz tebligat işlemi nedeniyle zamanaşımına uğraması halinde kamu zararı ortaya çıkmış olacaktır. Çalışmamızın temel amacı posta dağıtıcısının icrai veya ihmali hareketi nedeniyle usulsüz yapılan tebligat işlemi nedeniyle ortaya çıkan kamu zararındaki sorumluluğunu hem ceza hukuku yönünden ortaya çıkan görevi kötüye kullanma suçu hem de borçlar hukuku yönünden ortaya çıkan maddi tazminat yönüyle ele almaktır. Çalışmanın nihayete erdirilmesi ve dağınık bir yapıda olmaması açısından sadece PTT A.Ş.'de görevli posta dağıtıcıları sınırlamasıyla inceleme yapılmıştır. Bu itibarla konuya ilişkin olarak gerek doktrindeki görüşler gerekse yargı kararları dikkate alınarak ayrıntılı olarak konu incelenmiştir. Çalışmanın bir bütün olarak değerlendirilmesi neticesinde posta dağıtıcılarının icrai ya da ihmali hareketle usulsüz tebligat yapmaları neticesinde uğranılan kamu zararından dolayı TCK'nın 257'nci maddesi kapsamında cezai sorumlulukları ve zararı tazmin sorumlulukları bulunduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Declaration is a transaction that allows the addressee to be informed of the transaction and to use its legal rights. It is possible for the administrative acts to have a judgment and result, which are subject to declaration to the addressee, to give effect and result with a duly declaration to the addressee. In this respect, in order for the taxation process as an administrative action to be valid and effective, it is necessary to make the taxpayer in accordance with the provisions of the Tax Procedure Law No. 213 regarding declaration. The declaration process does not cancel the administrative action, but since the administrative action has not been completed together with their regular declaration process as a complementary element of the administrative action, it does not result in any judgment or result. In Article 114 of the Tax Procedure Law No. 213, it is stipulated that the taxes that are not levied and not notified to the taxpayer with in five years from the beginning of the year following the calendar year in which the tax receivable arises will be time-barred. In case the tax receivable is time-barred due to theim proper declaration, a public loss will arise. The main purpose of our study is to deal with the responsibility of the postal deliverer in the public loss arising from the unlawful declaration due to the act of execution or negligence, in terms of both the crime of malfeasance arising from the criminal law and the pecuniary compensation arising from the law of obligations. In order to finalize the study and not have a dispersed structure, only the postal distributors working in the Post and Telegraph Organization Joint Stock Company were examined. In this respect, the subject has been examined in detail, taking into account both the views in the doctrine and the judicial decisions. As a result of the evaluation of the study as a whole, it has been seen that there are criminal responsibilities and compensation responsibilities within the scope of article 257 of the Turkish Criminal Law due to the public loss suffered as a result of illegal declaration by the postal distributors by act of execution or negligence.