Silindirik boru içerisine yerleştirilen silindirik yüzey elemanlarının akım ortamına etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental study of the effects of the cylindrical elements on the flow field in the pipe
  1. Tez No: 14551
  2. Yazar: MUSTAFA SARIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TEOMAN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
ÖZET Bu çalışmada silindirik boru içerisine yerleştirilen silindirik yüzey elemanlarının akis ortamına etkileri incelenmiştir. Deneyler 4 değişik Reynolds sayısında olmak üzere ;biri bos boru durumunda ve diğer üçü de değişik çap oranlı annular boru durumları için yapılmıştır. Deneylerde; 188757, 269232, 396475, ve 513184 Reynolds sayılarında eksenel yöndeki havanın hızları ölçülmüş ve değişik istasyonlardaki hız profilleri çizilmiştir. Ayrıca belli bir L boru boyu için basınç kayıp katsayıları ve Re sayısı, çap oranı, L/l (dış boru boyu/iç boru boyu) parametrelerine bağlı olarak. En Küçük Kareler Yöntemiyle genel bir korelasyon bağıntısı elde edilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
SUMMARY Experimental Study of the Effects of the Cylindrical Elements on the Flow Field in the Pipe In this study »the effects of cylindrical elements on the flow field in cylindrical tubes are studied. Experiments are carried out at three annulars and one plain tube which had four different diameter ratios. In the experiment, the range of Reynolds numbers were varied between 18875 and 513184. Axial velocities of air were measured and velocity profiles have been drawn at different stations along the tube. Using least square technique, a general empirical formu lation is given for pressure drop coefficients as a function of length ratio (L/l), diameter ratio (D/d) and Reynolds number, at a choosen tube length L. VII