Silindirik boru içerisine yerleştirilen konik yüzey elemanlarının akım ortamına etkilerinin deneysel olarak incelenmesi
- Tez No: 29060
- Danışmanlar: PROF. DR. TEOMAN AYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada, konik yüzey elemanlarının (türbülatörlerin) silindirik borular içerisindeki akis ortamına etkileri incelenmiştir. Deneyler dört değişik Reynolds sayısında ve onbir farklı türbülatör konumunda yapılmıştır. Bu dört farklı Re değerleri için eksenel yöndeki hava hızları ölçülmüş ve değişik istasyonlardaki hız profilleri çizilmiştir. Ayrıca belirli bir boru boyu için basınç kayıpları onbir değişik türbülatör konumu için hesaplanmıştır. Bu değerler yardımıyla Re sayısı ve Aturb arasındaki bağıntı en küçük kareler yöntemi kullanılarak bulunmuştur. Bunun yanında farklı Re değerleri için boru boyunca sınır tabaka kalınlığı da hesaplanmıştır. VI
Özet (Çeviri)
In this study, it was investigated that how conical surface elements effelcts flow structure in a cylindrical pipe. Experiment were carried out at four different Reynolds numbers and eleven different türbülatör position. In each Reynolds numbers, the velocity of air was measured and the velocity profiles at different stations were plotted. For a certain pipe lenght the pressure losses were calculated for each türbülator position. Using these values, a corelation between the Reynolds number and the turbulent boundary layer thickness Aturb was obtained due to the least square method. In addition, the boundary layer thickness along the pipe were calculated for each Reynolds number. vii