İmâyiyye Şîası'nda rec'at inancı
The doctrine of raj'a (return) in Imâmiyye Shi'ism
- Tez No: 145514
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ İŞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İMÂMİYYE ŞÎASI'NDA REC'AT İNANCI Osman ÇİÇEK Danışman: Doç. Dr. M. Zeki İŞCAN 2004 -Sayfa 107 Jüri: Doç. Dr. M. Zeki İŞCAN Doç. Dr. Sayın DALKIRAN Doç. Dr. M. Hanefi PALABIYIK Rec'at inancı, usûlu'd-din ile ilgili konularda İmâmiyye Şîası'nı diğer mezheplerden ayıran hususlardan biridir. Bu inanç, İmâmiyye Şîası'nın zaruri akidelerindendir. Bu inanca göre kıyamet kopmadan önce, Mehdi'nin çıkışı ile beraber, ölmüş olan bir kavim, aynı suret üzerine tekrar dirilecektir. Bunlardan mazlum olanlar zalim olanlardan hakkını alacaklardır. İlâhi adaletin gerçekleşmesi için bu gereklidir. Rec'atte bütün insanlar değil, yalnız imanda derecesi yüksek olanlarla küfürde ileri gidenler dirileceklerdir. Özellikle İmam Ali, Hasan, Hüseyin ve oniki imam rec'atle dünyaya geri döneceklerdir. Rec'at, aynen haşir gibi cismanidir, fakat küçük çapta dünyevi bir diriliştir. Daha önceki ümmetlerde böyle şeyler olmuştur, Muhammed ümmetinde de olacaktır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS THE DOCTRINE OF RAJ'A (RETURN) IN EVIÂMIYYE SHI'ISM By Osman ÇİÇEK Supervisor: Assoc. Prof. Dr. M. Zeki İŞCAN 2004 -Page 107 Jury: Assoc. Prof. Dr. M. Zeki. İŞCAN Assoc. Prof. Dr. Sayın DALKIRAN Assoc. Prof. Dr. M. Hanefi PALABIYIK The doctrine of raj'a is one of the points distinguishing of Imamiyye Shi'ism with reference to usul ad-din different from other sects. The raj'a is one of the necessary creeds of Imamiyye Shi'ism. According to this blief, a dead group of people is going to return to life in the same aspect with the rise of Mahdi before the Doomsday. Those who are oppressed are going to get their rights from those who are cruel. This is necessary for divine justice. Not all the people but only those who have high level of faith and those who will have sworn excessively in faith are going to have right of this raj'a. Especially Imam Ali, Hasan, Hüseyin and twelve imams are going to return to life with raj'a. Raj'a is a resurrection bodily, but it is a worldly resurrection in a small size. The same things happened in previous people, and also will happen in Muhammad's followers.