Bergson'un bilgi anlayışı ve M. Şekip Tunç'a yansıması
Knowledge understanding of Bergson and its effects on M. Şekip Tunç
  1. Tez No: 145513
  2. Yazar: HABİB ŞENER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. RUHATTİN YAZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
II ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ BERGSON'UN BİLGİ ANLAYIŞI VE M. SEKİP TUNÇ'A YANSIMASI Habib ŞENER Danışman: Yrd. Doç. Dr. Ruhattin YAZOĞLU 2004 -SAYFA: 80 Jüri : Yrd. Doç. Dr. Ruhattin YAZOĞLU Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof. Dr. Ali EROĞLU Bilgi, felsefenin önemli konularından birisidir. Bu konuyla ilgilenen her filozof farklı görüşler ortaya koymuştur. Bu çalışmada, 20. yüzyılda Batı felsefesinin en önemli düşünürlerinden biri olan Henri BERGSON'un bilgi anlayışını ve bu anlayışın Türk düşünürü M. Sekip TUNÇ'a yansımasını değerlendirmeye çalıştık. Bergson, bilginin imkânını kabul eden bir düşünür olmasının yanı sıra, bilginin kaynağı olarak içgüdü, zekâ ve sezgiyi kabul etmektedir. Bergson'a göre, mutlak bilgiye ulaşma aracı, konuyu olduğu gibi içinden yakalayan sezgi bilgisidir. M. Sekip TUNÇ, Bergson felsefesini Türkiye'de en iyi tanıtan düşünürlerden biridir. O, bilgi anlayışı bakımından da Bergson' dan etkilenmiştir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT MASTER THESIS KNOWLEDGE UNDERSTANDING OF BERGSON AND ITS EFFECTS ON M. SEKİP TUNÇ Habib ŞENER Supervisor: Assist. Prof. Dr. Ruhattin YAZO?LU 2004 -PAGE: 80 Jurry : Assist Prof. Dr. Ruhattin YAZO?LU Prof. Dr. Vahdettin BAŞÇI Prof.Dr.AliERO?LU Knowledge is one of the important subjects of philosophy. Every philosopher who is interested in this subject has a different opinion. In this study, we tried to evaluate knowledge understanding of Bergson, who was one of the best philosophers of the western philosophy in 20. century and his effects on M. Sekip TUNÇ. Henri BERGSON accepted the possibility of knowledge and the instinct, the intelligence and the intuition as a resource of knowledge. According to Bergson, the process of reaching the absolute knowledge is knowledge of intuition grasping knowledge from inside. M. Sekip TUNÇ, is one of the best philosophers who introduced the philosophy of Bergson in Turkey. He was also affected from Bergson in understanding of knowledge.