Sanat eğitiminde öğretim alanları ve bir alt disiplin olarak sanat eleştirisi
Teaching fields and art criticism as a sub-dicipline in art education
- Tez No: 145519
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELAMİ SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 407
Özet
VI ÖZET DOKTORA TEZİ SANAT EĞİTİMİNDE ÖĞRETİM ALANLARI VE BİR ALT DİSİPLİN OLARAK SANAT ELEŞTİRİSİ NECMETTİN KARABULUT DANIŞMAN Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Prof. Dr. Adnan TEPECİK (2.Danışman) 2004-Sayfa: 392+XD3 Jüri: Yrd. Doç. Dr. Selami SÖNMEZ Prof. Dr. Adnan TEPECİK Doç. Dr. Halide SARIOĞLU Doç. Dr. Sırrı AKBABA Yrd. Doç. Dr. Erdoğan KÖSE Sanat Eğitimi veya diğer bilinen adıyla Resim-İş Eğitimi dersinin eğitim kurumlarında birçok problemi de beraberinde taşıyan ve önem sıralamasında da pek önemsenmeyen bir konuma sahip olduğu söylenebilir. Sanatın bugünkü haliyle okullarda bir disiplin olduğu pek söylenemez. Diğer bir deyişle; uygulamalı çalışmalar (sanat yapma), sanatın öğretiminde tek çalışma alanı olarak kabul edilmiştir. Bunun da nedeni sanatın sadece bir el uğraşı alanı olarak bilinmesidir. Ayrıca sanatsal eğitim ile öğretmenlik bilgileri arasında bir kopukluk gözlenmektedir. Bütün bu nedenlerle sanat eğitimi konu alanlarının genişletilerek uygulama, eleştiri, sanat tarihi ve estetik gibi dört sanat disiplininin eğitim programlarında birleştirilerek, öğrenciye bu dört sanat eğitimi alanının kavratılması gerekmektedir. Salt gerçeklere ve kuramsal bilgilere ya da uygulamalı çalışmalara ağırlık veren sanat eğitiminin eksik olduğu söylenebilir. Sanat, uygulamaya yönelik el becerisi olduğu kadar derin düşünmeyi de gerektirir. Kısacası sanatın çok geniş anlamda deneyim ve bilginin oluştuğu bir bütün olarak görülmesi gerektiği söylenebilir. Sanat Eleştirisi bir sanat araştırması ve sanata karşı duyarlı bir tepki verme sürecidir. Çağdaş eğitimin en önemli amaçlarından birisinin de, öğrencilerin iyi karar verebilmelerini sağlamak için onlarda eleştirel düşünmeyi geliştirmek olduğu gözlenmiştir. Ayrıca sanat eğitiminde bir sanat eserinin sorular sorularak ve tartışarak, olumlu bir biçimde araştırma yöntemi olduğu belirlenmiştir. Sanat eleştirisinin amacının, tanımlamalar, çözümlemeler, yorumlar ve bilgiye dayalı yargılar geliştirmek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Ph. D. THESIS TEACHING FIELDS AND ART CRITICISM AS A SUB-DICIPLINE IN ART EDUCATION NECMETTİN KARABULUT Supervisor Assist. Prof. Dr. Selami SÖNMEZ Prof. Dr. Adnan TEPECİK (2 nd consultant) 2004-Page: 392+XIH Jury: Assist. Prof. Dr. Selami SÖNMEZ Prof. Dr. Adnan TEPECİK Assoc. Prof. Dr. Halide SARIO?LU Assoc. Prof. Dr. Sırrı AKBABA Assist. Prof. Dr. Erdoğan KÖSE TEACHING FIELDS AND ART CRITICISM AS A SUB-DICIPLINE IN ART EDUCATION It can be said that Art Education or Art lesson has got a lot of problems in Education Foundations, but it has got less importance. So it can't be said that Art is disciplne at schools as its position to day. Praticing studies (making art) has been accepted only one studying field in teaching art. The reason of that art is only known as hand-crefts. Besides there is communication deficiency between art education and teacher's formation. Because of these reasons it is necessary to expand the subject fields and practice, criticism, history af art and esthetics these four art discipline should be united to gether in teaching programs and the students should be comprehended these four art educating fields. Art teaching which only gives importance to the simply truths, theoretical knowladges and practicing can be said that it is deficient Art requires thinking perfect as well as practicing skills. In short it can be said that art should be accepted entire as experience and knowladge. Art criticism is an art research and a period to react to art in a sensitive way. It has been observed that one of the major aims of modern education is to make students develop their critical thinking and maket hem decide well. Besedes it has been designated asking questions and discussing aabaut an art masterpiece in art education is a positive research method. And it has also been designated that the aim of Art criticism is to develop comments, definitions, analysis and verdicts based on knowladge.