Bilim ve Sanat Merkezine devam eden ilkokul öğrencilerinin mühendislik bilgi düzeyleri ile STEM tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi (Mersin ili örneği)
Investigation of the relationship between engineering knowledge levels and STEM attitude of primary school students attending to BİLSEM (Example of Mersin province)
  1. Tez No: 766598
  2. Yazar: BETÜL KANTAROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT İZGİ ONBAŞILI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Günümüz toplumları üzerinde hızlı bir değişim varken elbette eğitim programları da bu değişimlere ayak uydurmaktadır. Bu değişimler hayatımıza 21. yüzyıl becerileri olarak girmiştir. Bu becerilerin önemli bir kısmı araştırma, yaratıcılık ve yenilikçilik, matematik ve fen okuryazarlığı, eleştirel düşünme ve problem çözme, üretkenlik ve hesap verebilirlik, sürdürülebilir kalkınma hedefleri, etkili iletişim ve işbirliği, yaşam boyu öğrenme becerileridir. Bu becerilerden matematik ve fen okuryazarlığı MEB (2013) programında da vurgulanmıştır. Matematik ve fen okuryazarı bireylerde, eleştirel düşünme ve problem çözme kabiliyeti önemlidir. Bu nedenle yenilenen ilkokul öğretim programlarına bakıldığında bu becerilerle sıklıkla karşılaşılmaktadır. Özel yetenekli öğrencilerin de potansiyellerini ortaya koymaları adına devam ettikleri Bilim ve Sanat Merkezleri'nin (BİLSEM) programlarında bu becerileri içeren eğitimler yer almaktadır. Bu eğitimlerden birisi Bilim, Teknoloji, Mühendislik ve Matematik (Science, Technology, Engineering, Math) STEM eğitimidir. STEM eğitimi, öğrencilerin 21.yy. becerilerini kullanarak öğrencileri bu alanlara yöneltecek etkinliklerin yapılmasını amaçlamaktadır. Mühendislik eğitimi alınırken, çok yönlü düşünme ile problemlere analitik yaklaşabilme becerisi, zihinden problem çözme becerisi, pratikleşme ve akranlarına göre olgular arasında bağ kurma becerisi gibi daha özele indirgenmiş gereksinimlerin yüksek düzeyde olması gereklidir. STEM eğitiminde kullanılan içerikler STEM eğitiminde kullanılan öğretim metodları , özel olan bu becerileri kapsayıcı bir özelliktedir. Bu tez çalışmasında üstün zekâlı öğrencilerin örgün eğitim ile birlikte devam ettikleri BİLSEM'lerde, STEM eğitimine yönelik tutumları ile mühendislik bilgi düzeyleri arasındaki ilişki çeşitli alt boyutlarda incelenmiştir. Mühendislik bilgi düzeyinin temelinde STEM uygulamalarının bulunmasından dolayı bu iki ölçek bir arada kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Mersin ilinde BİLSEM'e devam eden ilkokul 4. Sınıf öğrencilerinin mühendislik bilgi düzeyi ve STEM tutumları arasında cinsiyet değişkenine göre anlamlı bir farklılık bulunamamıştır. STEM'in“Kişisel ve Sosyal Uygulamaları'' boyutunda, Mersin grubundaki katılımcıların sıra ortalamaları Silifke ve Anamur grubundaki katılımcıların sıra ortalamalarından daha yüksek, ”Mühendisliği Öğrenme ve STEM ile İlişkilendirme“ boyutunda ise, Mersin grubundaki katılımcıların sıra ortalamaları Silifke ve Anamur grubundaki katılımcıların sıra ortalamalarından daha yüksek hesaplanmıştır. ”Matematiği Öğrenme ve STEM ile İlişkilendirme“ boyutunda, Mersin ve Tarsus grubundaki katılımcıların sıra ortalamaları Anamur grubundaki katılımcıların sıra ortalamalarından daha yüksek, ”Teknolojinin Kullanımı ve Öğrenimi“ boyutunda ise Mersin grubundaki katılımcıların sıra ortalamaları Silifke grubundaki katılımcıların sıra ortalamalarından daha yüksek hesaplanmıştır. ”STEM Tutum Ölçeği" incelendiğinde, Mersin grubundaki katılımcıların sıra ortalamalarının Silifke ve Anamur grubundaki katılımcıların sıra ortalamalarından daha yüksek olduğu tespit edilmiştir. Mühendislik bilgi düzeyi ve STEM Tutum Ölçeği arasında yapılan korelasyonel analiz sonucunda anlamlı bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
While there is a rapid change in today's societies, of course, education programs keep up with these changes. These changes have entered our lives as 21st-century skills. An important part of these skills is research, creativity, and innovation, mathematics and science literacy, critical thinking and problem solving, productivity and accountability, sustainable development goals, effective communication and cooperation, and lifelong learning skills. Mathematics and science literacy, one of these skills, was also emphasized in the MEB (2013) program. Critical thinking and problem-solving skills are important in mathematics and science-literate individuals. For this reason, these skills are frequently encountered when looking at the renewed primary school curriculum. There is training that includes these skills in the programs of the Science and Art Centers (BİLSEM), which gifted students attend in order to reveal their potential. One of these training is Science, Technology, Engineering and Mathematics (Science, Technology, Engineering, Math) STEM education. STEM education, students' 21st century. It aims to carry out activities that will direct students to these areas by using their skills. While receiving engineering education, more specific requirements such as multi-dimensional thinking and analytical approach to problems, mental problem-solving skills, practicality and the ability to connect phenomena compared to their peers should be at a high level. Contents used in STEM education the teaching methods used in STEM education are inclusive of these special skills. In this thesis, the relationship between the attitudes of gifted students towards STEM education and their engineering knowledge levels in BİLSEMs, where they continue with formal education, has been examined in various sub-dimensions. Since STEM applications are the basis of engineering knowledge, these two scales have been used together. As a result of the research, no significant difference has been found between the engineering knowledge level and STEM attitudes of the 4th-grade primary school students attending BİLSEM in Mersin according to the gender variable. In the“Personal and Social Practices”dimension of STEM, the mean rank of the participants in the Mersin group has been calculated higher than the mean rank of the participants in the Silifke and Anamur groups. In the dimension of“Associating Engineering with Learning and STEM”, the mean rank of the participants in the Mersin group has been calculated higher than the mean rank of the participants in the Silifke and Anamur groups. In the dimension of“Learning Mathematics and Associating with STEM”, the mean rank of the participants in Mersin and Tarsus groups has been calculated higher than the mean rank of the participants in the Anamur group. In the dimension of“Using and Learning of Technology”, the mean rank of the participants in the Mersin group has been calculated higher than the mean rank of the participants in the Silifke group. When the“STEM Attitude Scale”has been examined, it has been determined that the mean rank of the participants in the Mersin group has higher than the mean rank of the participants in the Silifke and Anamur groups. As a result of the correlational analysis between the engineering knowledge level and the STEM Attitude Scale, no significant relationship has been found.