2001 yılı ekonomik krizin imalat alt sektörlerinin finansal yapıları üzerindeki etkisi
Effects of economic crisis in 2001 on the financial structures of Turkish manufacturing sub-industries
- Tez No: 145605
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. LOKMAN GÜNDÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
KISA ÖZET 2001 yılı ekonomik krizinin imalat alt sektörlerinin finansal yapıları üzerindeki etkisi Bu çalışmanın ana amacı; Türkiye'deki 2001 yılı ekonomik krizinin, imalat alt sektörleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise; ekonomik krizin imalat alt sektörlerinin finansal yapılan üzerinde farklı etkiler yaratıp yaratmadığım araştırmaktır. Yapılan çalışmalar sonucunda belirlenmiş olan imalat alt sektörlerinde yer alan tüm firmaların araştırma kapsamına alınması mümkün olmadığından, sadece İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'nda hisse senetleri işlem gören firmalar incelemeye dahil edilmiştir. Kriz öncesi dönemle kriz sonrası dönem finansal durum karşılaştırması olarak özetlenebilecek olan tez çalışması, 1998-2002 yılları arasındaki zaman dilimini kapsamaktadır. Bu bağlamda, 12 imalat alt sektöründen seçilmiş 148 firmanın 16 adet finansal oram 4 yıllık bir süre için hesaplanmıştır. 2001 yılında yaşanılan ekonomik krizin etkisiyle, imalat alt sektörlerinin finansal durumlarında istatistiksel bakımdan anlamlı bir değişim oluşup oluşmadığım tespit etmek amacıyla“Wilcoxon İşaretli Sıra Toplamı”istatistiksel testi, hesaplanmış olan tüm finansal oranlar üzerinde ve herbir alt sektör için uygulanmıştır Yapılan tüm bu çalışmalar sonucunda; 2001 yılı ekonomik krizinin imalat alt sektörlerinin finansal yapılan üzerinde yarattığı etkiler tespit edilmiştir. Buna ek olarak, ekonomik krizin imalat alt sektörleri üzerinde birbirinden farklı etkiler yarattığı sonucuna ulaşılmıştır. m
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Effects of economic crisis in 2001 on the financial structures of Turkish manufacturing sub-industries The purpose of this study is to examine the effect of the economic crisis in 2001 on the financial structures of Turkish manufacturing sub-industries. Moreover in this study; there is a comparison between these sub-industries according to change in their financial structures due to the effect of economical crisis in 2001. Since it is not feasible to compare all firms in manufacturing sub-industries, only the firms which are the members of IMKB were selected for creating the sample. The study which can be summarized as the comparison of Turkish manufacturing sub-industries' financial structures between pre-crisis time and post-crisis time will cover a time period of 1998-2002. In the study, 16 financial ratios of 148 Turkish companies from 12 sub-industries were examined for a four years time period. The statistical method which is called“Wilcoxon Signed Rank Test”was applied to financial ratios of all sub-industries in order to find whether there is a meaningfull statistical difference in the financial structures of the sub-industries due to the effects of economical crisis. By using the statistical results of this study, the effect of 2001 economic crisis on the financial structures of Turkish manufacturing sub-industries was detected. Moreover, the other purpose of the study -as explained before- is to examine whether there is difference between the changes of financial structures of manufacturing sub-industries due to the effect of economical crisis in 2001. These differences were detected by using the same statistical results.