Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların farklı yöntemlerle sınıflandırılması ve etkinliklerinin belirlenmesi üzerine bir araştırma
A research on classification and determining the effectiveness of banks operating in Turkey
- Tez No: 201063
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışma ile Türkiye'de faaliyet gösteren bankaların, seçilen kriterler (rasyolar) bazında birbirlerine göre göreceli olarak etkinlilerinin bulunması ve farklı doğrusal sınıflandırma yaklaşımlarının bu çalışma kapsamında birbirlerine olan üstünlüklerinin veya yanlış sınıflama oranlarının belirlenmesi, ayrıca etkinlik kapsamında girdi-çıktı seçiminin de ne kadar önemli olduğunun gösterilmesi amaçlanmıştır. Ayrıca burada VZA ile DA analizlerinin tek çatı altında toplanması ile oluşturulan ve yeni bir model olan DEA-DA analizi ile yine yeni bir model olan Çok Kriterli Karar Verme Modeli (ÇKKVM) kullanılmıştı
Özet (Çeviri)
With this study it is aimed; to determine the effectiveness of the banks operating in Turkey in relevance with each other within the context of selected criteria, to find out the advantages of different linear classification approaches and the ratios of false classifications, to show how important the selection of input-output process is. Furthermore, in this study, a new analysis model of DEA-DA, which comprises Data Envelopment Analysis (DEA) and Discriminant Analysis (DA) under a single context and a new classification model which based on Multiple Criteria DEA (MCDEA-DA) are used.