Küreselleşme sürecinin para ve maliye politikalarına etkileri ve Türkiye
The effects of globalization process to monetary and fiscal policies and Turkey
  1. Tez No: 145667
  2. Yazar: ÖZGÜR MANAP
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Yüzyılımızın en belirgin oluşumlarından biri olan“Küreselleşme”, dünya üzerinde iletişim ağının hızlı bir teknolojiyle ilerlemesiyle birlikte, ülkeler arasında sınırlan ortadan kaldırabilecek kadar etkili olabilmektedir. Böylelikle, gerek çokuluslu büyük şirketler, gerekse ticari veya parasal uluslararası anlaşmalar, kuruluşlar, ekonomik alanda küreselleşmeyi oluşturur. Bu küreselleşme olgusunun, Türkiye'de para ve maliye politikaları gibi makro ekonomik yönetim enstrümanlarını nasıl etkiledikleri bu tez çalışmasında konu alınacaktır. Küreselleşmenin ne anlama geldiği, boyutları, küreselleşmeyi sağlayan birtakım ekonomik unsurların neler olduğu bu çalışmada irdelenmektedir. Türkiye benzeri gelişmekte olan ülkelerin bu olgudan nasıl etkilendikleri önem taşımaktadır. Nihayetinde Türkiye'nin para ve maliye politikalarında ne gibi etkilerinin söz konusu olduğunu saptayıp, ileriye yönelik nasıl bir etki doğurabileceğini ve ne gibi önlemler alınması gerektiğini yorumlamak bu tez çalışmasının amacıdır. Günümüzde, sosyal, politik, kültürel tüm gelişmeler; küreselleşmenin bir sonucu olarak yorumlanabilmektedir. Ekonomi de bunların arasındadır. Dolayısıyla, küreselleşme olumlu gelişmelerin yanı sıra sorunları da beraberinde getirmektedir. Kökeninde küreselleşme olduğu kabul edilen sorunlara yaklaşabilmek için de önemle üzerinde durulması gereken nokta küreselleşme olmaktadır. Yine ülkemiz açısından neler getirip neler götürdüğü makro ekonomi politikaları açısından büyük bir önem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Globalization, one of those well known formation of our century, together with improvements of technology in the communication network had become as effective as abolishing the borders among countries. Therefore the subject of this thesis will be how the globalization that introduced by either multinational companies or agreements on trade or money and foundations and the fact of globalization itself affects the macroeconomic management instruments such as monetary and fiscal policies in Turkey. By examming dimensions, meaning of globalization, economic elements that provide environments for globalization, we are going to determine how the developing countries like Turkey have been affected from globalization and what kind of effects of it on Turkey's monetary and fiscal policies had been so far. In addition to these, we are going to search the possible impacts of these all in future and possible measures to prevent unwanted economic crises. Nowadays social, politic, cultural developments are considered as a result of globalization. Economics is among those. Therefore globalization brings positive developments beside problems. In order to understand problems rooted by globalization, the most important think need to be analyzed is globalization itself. Again what it brings and takes out from our country is important in terms of macroeconomic policies.