Küresel kriz ve yükselen piyasa ekonomilerine etkileri
Global crisis and emerging market economies on the effects
  1. Tez No: 483176
  2. Yazar: MEHMET ALİ SALAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NECAT COŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ABD'de 2007 yılında konut piyasalarında başlayan gerileme finansal piyasalar üzerinde büyük bir istikrarsızlığa neden olmuş ve daha sonra likidite krizine dönüşerek zamanla bütün dünyaya yayılan küresel finansal krizin zeminini oluşturmuştur. 2007-2008 küresel finansal krizinin kökeninde kredi ve gayrimenkul balonu yatmaktadır. 2008 yılında bütün dünyayı kapsayacak şekilde genişleyen küresel kriz 2009 yılında reel ekonomi üzerindeki etkilerini derinleştirmiştir. Küresel finansal kriz sonrası gelişmiş ülkelerde uygulanan merkez bankalarının para politikası uygulamalarının gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye para ve maliye politikaları üzerine etkileri araştırılmıştır. Gelişmiş ülkeler uyguladıkları geleneksel olmayan para politikası araçları uygulamaları sonucunda özellikle sermaye hareketleri yönünden etkilenmişlerdir. TCMB'nin bu süreçte yeni para politikası araçlarını uygulamaya koyarak gelişmiş ülke merkez bankası kararlarına karşı politikalar geliştirdiği tespit edilmiştir. Bu çalışmada öncelikle 2007-2008 küresel finansal krizinin kriz teorileri çerçevesinde nedenleri ve ortaya çıkış süreci ele alınmıştır. Sonrasında ise 2007-2008 küresel finansal krizinin yükselen piyasa ekonomilerine etkileri; Türkiye, Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin ve Meksika ülkeleriyle karşılaştırmalı olarak ele alınmıştır. Başta ABD olmak üzere birçok ülke ilk olarak para politikası önlemlerine başvurmuş ancak daha sonra krizin çıkış noktasını maliye politikası önlemleri olarak görmüşler ve bu alanda müdahalelerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The decline that began in housing markets in the US in 2007 caused a great instability in financial markets and then turned into a liquidity crisis and laid the groundwork for the global financial crisis that spread to the whole world over time. At the root of the 2007-2008 global financial crisis lies the real estate and credit bubble. The global crisis, which widened to cover the whole world in 2008, deepened the effects on the real economy in 2009. After the global financial crisis, the effects of monetary policy applications of developed central banks on developing countries and monetary and fiscal policies of Turkey were investigated. Developed countries were particularly influenced by capital flows as a result of their application of non-traditional monetary policy instruments. It has been determined that the CBRT has developed policies against the central bank decisions of the developed countries by implementing new monetary policy instruments in this process. In this study, firstly the causes and emergence process of the global financial crisis of 2007-2008 are covered within the framework of crisis theories. Then, the effects of 2007-2008 global financial crisis on emerging market economies; Turkey, Brazil, Russia, India, China and Mexico. Many countries, especially the USA, first resorted to monetary policy measures, but then they saw the outcome of the crisis as measures of fiscal policy and they were intervened in this area.