Yerel yönetim birimi olan belediyelerde insan kaynakları yönetimi: Çanakkale uygulaması
Human resources management in municipilaties of the local government: Çanakkale case
  1. Tez No: 145669
  2. Yazar: MEHMET KARAKÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KASIMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
ÖZET Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye'de de belediyeler, kamu yönetiminin gerçek ve klasik örneğidir. Halka en yakın örgütler olarak bilinen belediyelerin üstlendikleri görevleri belde halkının günlük yaşantısını yakından ilgilendirmesi onların önemini arttırmaktadır. Bu durumda; belde halkının değişen ve gelişen ihtiyaçlarını, daha hızlı ve daha düşük maliyette karşılayacak insan kaynaklan yönetiminin niteliği ön plana çıkmıştır. Özellikle Batıda 1980'lerin başında ortaya çıkan insan kaynaklan yönetim anlayışı; personel yönetiminin değiştirilmesi anlamında, hem kamu hem de özel örgütlerin odak noktası haline gelmiştir. Türkiye'de, insan kaynakları yönetimi kavramının içinin ne kadar doldurulabileceği konusu günümüzde tartışılmaktadır. Bir grup,“İKY sadece isim değişikliğidir”derken; diğer görüşü savunanlar ise, Türkiye'de - özellikle Batıdan bilgi transferi yöntemiyle - İKY anlayışının yerleşmeye başladığını savunmaktadır. Bu ikinci görüşünde etkisiyle belediyeler, kıt ülke kaynaklarının optimal şekilde kullanımını sağlayacak insan kaynaklarıdan etkili bir şekilde yararlanmak durumundadırlar. Belediyelerde insan kaynaklan denildiğinde seçimle gelen görevliler ve diğer görevliler anlaşılmaktadır. Seçimle gelen görevliler; belediye başkanı ile belediye meclis üyelerinden oluşup, bu araştırma kapsamının dışında bırakılmıştır. Diğer görevliler ise; memurlar, sözleşmeli personel, geçici personel ve işçiler olmak üzere araştırma konumuzun esasım oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As usual in the world, the municipalities in Turkey are the real and the classical examples of the public administration. As known as the closest institutions to the public and the effects of their works on the ordinary life of the masses increases their importance. So a more efficient human resources management that can cover the changing and extending needs of the masses with lower costs become much more important. The understanding of human resources management that had been developed at the beginning of 1980s, become the focus of the both public and private enterprises in terms of the change of personnel management. In Turkey, filling the gaps of the human resources management is firmly being discussed. While some are emphasizing the situation as the HRM is just a change of the name another group states that the HRM is beginning to be situated in Turkey through information transfer from Europe. With the effect of second view, municipalities should use effectively the human resources management for optimally using the scarce resources. When we talk about human resources management in municipalities, we need to consider two groups; elected officials and other officials. The officials come with election, consists of the president of the minicipality and the members of municipal council are excluded from our study. The main focus of our study is the other officials such as contractual personnel and temporary personnel.