İlk Şii kelamcılar ve görüşleri
The early theologians of Shia and their thoughts
  1. Tez No: 145674
  2. Yazar: RIDVAN ÖZDİNÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALİ BÜYÜKKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
m ÖZET Bu çalışma İmamlar Döneminde yaşamış ilk Şiî kelâmcıların hayatlarını, görüşlerini ve bu görüşlerin sonraki dönem Şiî kelâm düşüncesiyle mukayesesini ortaya koymayı hedeflemektedir. Üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölüm; ilk Şiî kelâmcıların hayatlarının anlatımına ayrılmıştır. İkinci bölüm; ilk Şiî kelâmcılara nispet edilen görüşlerin ortaya çıkarılmasına hasredilmiştir. Üçüncü Bölüm; ilk Şiî kelâmcılarla sonraki dönem Şiî kelâm düşüncesinin kabul görmüş kelâmcılarının görüşleri arasında yapılan mukayeseden meydana gelmiştir. Sonuç bölümünde de araştırmanın bulguları özet halinde sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT (The Early Theologians of Shî'a and Their Thoughts) This thesis firstly aims to identify the lifes and thoughts of early theologians of Shî'a who flourished in the Imams' era. Secondly, it tries to make a brief comparison between these thoughts and the theology of later mutakallimûn who gave its last form to the Imamî theology after the Imamî party changed to a sect, the Ithna Ashariyya. The study consists of three chapters. In the first chapter; the lifes of the early theologians of Shî'a are outlined. In the second chapter; the theological thoughts attributed to them are investigated. The third chapter devotes a comparison between the early theological thoughts of Shî'a and the later authorative Imamî theology. In the Conclusion, there is a summary of the findings of the study.