Örgütlerde bilgiye ulaşmada bilişim tabanlı uygulamaların rekabet üzerindeki etkilerinin analizi
Analysis of effects over competition of applications of based information in organisations to provide the knowlewdge
- Tez No: 145675
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT KASIMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 226
Özet
ÖZET 1950'li yıllardan itibaren dünyamızda önemli teknolojik gelişme ve değişim yaşanmaktadır. Özellikle son zamanlarda iletişim ve bilişim teknolojilerinde görülen gelişme ve değişme, yaşantımızın her alanını etkilediği gibi iş dünyasında da yeni arayışlara neden olmaktadır. Bu nedenle son zamanlarda, organizasyonlar için eğitim ve bilginin önemi artmıştır. Bugün organizasyonlar, iletişim ve bilişim teknolojileri kullanımı ve elektronik öğrenme uygulamaları ile rekabet avantajı elde etmeye çabalamaktadırlar. Genel anlamda elektronik öğrenme; elektronik ortamda gerçekleştirilen bir öğrenme şeklidir. Bu öğrenme biçimi, elektronik iletişim ve bilişim teknolojileri kullanımına dayanmaktadır. Bir organizasyonda intranet kullanımı ile sağlanan iç eğitim programlarından, yeterli teknolojik altyapıya sahip üniversitelerin dış internet siteleri aracılığıyla verdikleri derslere kadar çeşitli şekiller alır. örgütsel anlamada elektronik öğrenme; çalışanların elektronik ortamda ihtiyaç duydukları bilgiyi, iş sürecini, üretimi aksatmadan istedikleri yer ve zamanda elde edip öğrenmeleridir. Bununla birlikte öğrenen organizasyonlar ise; durmaksızın öğrenebilen ve kendilerini yenileyebilen organizasyonlardır. Bilgi, öğrenme ve eğitim öğrenen organizasyonların en önemli özelliğidir. Özellikle rekabette üstünlük yakalamak isteyen organizasyonlar, sürekli olarak her seviyedeki çalışanlarının öğrenme yoluyla kendilerini geliştirmelerine olanak vermektedirler ve bu sağlamak içinde daha fazla yatırım yapmaktadırlar.Böylelikle, sürekli gelişebilen ve öğrenebilen organizasyonlar global rekabet ortamlarında rekabet yeteneklerini arttırabilirler. Çünkü, bu tip uygulamalar, organizasyonların maliyetlerinin düşmesine neden olurken, zaman unsurunun da daha iyi kullanılmasını sağlar. Bu çalışmada, bilişim tabanlı elektronik öğrenme ve öğrenen organizasyon modelinin,organizasyonlar için rekabet avantajı incelenecektir.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Since 1950' s, there has been lived rapid technological changes and developments in the world. In particular, on these days development and change that is seen in information technology has caused new searches in business word in addition to affecting everyside of our life. For this reason the importance of knowledge and education have been increasing recently, for organisations. Today organisations have been trying for competative advantage with using of communication information technologies and applying of e-learning. At the general meaning e-learning is an education form that is achieved in electronic environment. This education form relies on using electronic communication and information technology. E-learning in organisational meanings, is learning of workers who require information, in electronical environment work time and production when they want and where they want after obtaining. However, if learning organisations which can develop themselves without stopping which can learn are organisation. Knowledge, education and learning are the most important property of learning organisations. Especiaally organisations which want to catch advantage always facilitate workers develop themselves by means of learning and for ensuring this they have been making more investment. In this way, the organisations which can learn and develop continual is able to increase their competition ability in global competition environments. Because, while this type practise cause to decrease of their costs and organisations use more good the time component. In this study competition advantage of e-learning basic information and learning organisation model for organisation will be examined.