Türkiye'deki uluslararası zincir otellerde kültürlerarası yönetici özelliklerinin değerlendirilmesi
Determination of intercultural manager characteristics at international chain hotels in Turkey
  1. Tez No: 145680
  2. Yazar: MERAL DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT GÜMÜŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
ÖZET Küreselleşme süreciyle hızla değişen çevre koşullan içinde, işletmeler uluslararası pazarda giderek daha fazla oranda yeralmaya başlamıştır. Sınırötesi faaliyette bulunan işletmelerde görevli bulunan uluslararası yöneticiler, yasal, kültürel, ekonomik, teknolojik ve fiziksel, olarak alışkın oldukları ortamdan farklı çevresel faktörlerle karşı karşıya kalmaktadırlar. Bu faktörler arasında işletmenin başarısına en çok etki eden gücün kültürel kaynaklı olduğu görülmektedir. Gerek farklı çevresel koşulların, gerekse çok kültürlü işgücünün yönetiminde uluslararası yönetici performansı önemli olmaktadır. Uluslararası alanda pek çok yöneticinin, görevlendirildiği ülkenin yabancı çevre, iş ortamı ve insanlarına uyum sağlayamaması nedeniyle görevden erken ayrıldığı ve bu sonucun işletmelere yüksek düzeyde maliyetlere neden olduğu bilinmektedir. Bu maliyetlerden kaçınmak için, kendi kültüründen farklı bir kültür yapısı içinde görev alacak yöneticilerin, kültürel duyarlılık, esneklik, açıklık, uluslararası deneyim, etkili iletişim ve ilişki kurabilme gibi yönetsel özelliklere sahip olması gerekmektedir. Bu özelliklere sahip olmak ya da varolan özelliklerin geliştirilmesi için de uluslararası yöneticilerin yetiştirme/eğitim programlarına katılmaları gereklidir. Bu çalışma, çeşitlilik/farklılık yönetimi boyutlarım ve yetiştirme, seçme ve uyum süreçlerini dikkate alarak Türkiye'deki uluslararası zincir otellerde görevlendirilen kültürlerarası yöneticilerin yönetsel özelliklerini ve becerilerini sunmayı amaçlamaktadır. Bu amaç doğrultusunda, Türkiye'de faaliyet gösteren uluslararası zincir otellerdeki yabancı yöneticilere uygulanan anketlerden elde edilen veriler, betimleyici istatistiklerden faydalanılarak analize tabi tutulmuştur. Sonuçlar, yabancı yöneticilerin yerine genel olarak misafir ülke yöneticilerinin (Türk yöneticiler) görevlendirildiğini göstermektedir. Daha da ötesi, yöneticiler sosyal ve kişilerarası tutumları, teknik tutumlardan daha önemli görmektedirler. Bunun yanısıra, uluslararası deneyim, ikinci dil çalışmaları, seyahat, uluslararası yönetim çalışmaları, kültürel farklılık seminerleri, yabancı ülke hakkında bilgi ve artan uluslararası işgücü şeklindeki yetiştirme faaliyetleri daha önemli bulunmuştur. Bununla birlikte, görevlendirme öncesi her üç yöneticiden biri eğitim/yetiştirme almıştır.
Özet (Çeviri)
11 ABSTRACT Within the rapidly changing external environments by globalization process, organizations have taken places in international market on a large scale. International managers who are assigned in companies operating in cross-border confront different environmental factors as legal, cultural, economical, technological and physical that are unfamiliar to them. It is seen that among those factors cultural one is the strongest power effecting the success of any organization. The performance of international manager is important not only in managing different environmental conditions but also in managing multicultural workforce. It's known that several managers in international context leave their duty before they complete it because of not being able to adjust to foreign environment, to foreign job context, to foreign people. This early return means high costs for organizations. To avoid those costs, the managers assigned in a different culture of their own should have managerial characteristics like cultural sensitivity, flexibility, openness, international experience, effective communication and interpersonal skills. For having these characteristics or developing these characteristics, international managers need to attend to training programs. This study aims to present the aspects of diversity management, and managerial characteristics and skills of intercultural managers assigned in international chain hotels in Turkey regarding their training, selection and adjustment processes. Due to this aim, the data provided by questionnare form which are filled by expatriates/international managers at international chain hotels in Turkey were analized by using the descrbtive statistics. The results/findings show that host country managers (Turkish managers) are commonly assigned instead of foreign managers. Moreover, they see as social and- interpersonal attributes more important than techinical attributes. Beside this, international experience, second language studies, travel, international management studies, cultural diversity workshops, foreign country overviews and increasing international workforce training activities are considered more important. However, nearly one-third of those managers received training before their assignments.