Discussion technique in English conversation classes
İngilizce konuşma sınıflarında tartışma tekniği
  1. Tez No: 145679
  2. Yazar: MEHTAP SAVAŞ YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DİNÇAY KÖKSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Education and Training, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngilizce Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı tartışma tekniğinin öğrencilerin iletişimsel performansı üzerindeki etkisini belirlemekti. Bu çalışma aynı zamanda öğrencilerin akıcılık, motivasyon ve derse katılımı konusunda bir ilerleme kaydedip kaydetmediğini belirlemeyi hedeflemiştir.. Bu açıdan Hava Harp Okulu'nda okuyan yabancı dil öğrencilerine dil seviyelerini belirlemek amacıyla öntest verilerek veri toplanmıştır. Akademik yılın başında uygulanan öntest San Antonio Lackland Hava Üssü'nde bulunan Hava Lisan Okulu'nda geliştirilmiştir. Bu test aynı zamanda Hava Harp Okulu'nda da öğrencilerin dil seviyelerini belirlemek için kullanılmaktadır.. Tanımlayıcı istatistikler göstermiştir ki, öntest (pretest) de deney grubunun notları haşarı açısından 1 ve 2nd kontrol gruplarından sonra gelmektedir. Ancak 3ncü kontrol grubu, deney grubu ve diğer kontrol gruplarından daha az basan göstermişlerdir. Daha sonra birden fazla kıyaslamalarla (multiple comparisons), öntest (pretest) ve sontestleri (postest) uygulayan öğretmenler not verme açısından birbirleriyle karşılaştırıldılar ve sonuç olarak aralarında fark bulunmadığı, not verme açısında güvenilirlik olduğu kaydedildi. Bu da şunu göstermiştir ki öğretmenlerin birbirlerinden bağımsız olarak verdikleri notlar birbirlerine çok yalandır. Bahar döneminde deney ve kontrol gruplarına tartışma tekniğinin deney grubundaki etkisini belirlemek amacıyla bir sontest uygulanmıştır. Oneway ANNOVA testi kontrol grubunun sontestten en yüksek notunun (M= 75,40) olduğu, hemen arkasından da deney grubunun (M=70,33) geldiğini ortaya çıkarmıştır. Bu iki grup kıyaslandığında, iki grubun aldıkları not açısından belirli bir farklılık yoktur. Ayrıca deney grubunun aynı seviyedeki diğer üç grup içinden en düşük notlan alan öğrencilerden oluşturuldukları göz önünde bulundurulduğunda, bu elde edilen sonucun deney grubu açısından kayda değer bir başarı olduğu11 görülmektedir. Bu sonuç aynı zamanda tartışma tekniğinin deney grubu üzerinde etkili olduğunu da kanıtlamıştır. Son olarak, t-testi (t-test) sonucu öğrencilerin sontest de güz döneminden bu yana büyük bir ilerleme kaydettiklerini göstermiştir. Tartışma tekniğinin Hava Harp Okulu'nda işe yaradığı görülmüştür. Ayrıca, öğrencilerin ilgisini çekecek tartışma konuları bulmak, onlara tartışmaları için bir amaç vermek ve çok iyi bir planlama yapmak gibi bazı etmenleri de göz önünde bulundurduğumuzda, tartışma tekniğinin öğrencilere hem dilde akıcılığı geliştirmelerini hem de iletişimsel becerilerini geliştirmelerine imkan sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
ıu ABSTRACT. The purpose of this study was to determine the impact of discussion technique on students' communicative performance.. The study also aimed to determine if there was any improvement on students' fluency, motivation and participation. To these ends, in the study data were collected from Turkish military EFL students who were administered a pretest in order to determine their oral language performance level. At the beginning of Academic Year, the pretest which was developed by the researcher based on the test prepared by the Defence Language Institute (DLI), Lackland Air Force Base, San Antonio. This test is also used by Turkish Air Force Academy to determine oral language performance of the students atTAFA: Descriptive statistics showed that in pretest the scores of experiment group followed those of control group 1 and then control group 2 in terms of their success. Yet control group 3 showed less performance than the experiment group as well as control group 1 and 2. Using multiple comparisons, instructors who administered the pre and posttests were compared within each other in terms of scoring; and no significant difference was recorded in terms of scoring rehability. This showed that scoring granted by the instructors was very close. At the end of the Spring Term, the experiment group and control groups were administered a posttest to determine the impact of discussion technique on the experiment group. Oneway ANNOVA test revealed that control group 1 (M=.7.5,4.0) had the. highest score, in the posttest, immediately followed the experiment group (M= 70,33). When these two groups, are compared, the difference in scores of these groups is not significant. Furthermore, when we consider the fact that experiment group was conducted from the students who got the lowest score among the four pre- intermediate level groups, this confirms considerable improvement in the experimentIV group. It also proves that discussion technique was effective on this group. Finally,, t-test reveals that the students have showed a great deal of improvement in the posttest since the Winter Term. It is concluded that discussion will work with the students at TAFA. Moreover, considering some factors such as choosing an interesting topic which will draw students' interest, giving students purpose for debate^ and careful planning^ the discussion technique will provide students with opportunity to practise fluency as well as communicative skill.