Ortaöğretim kurumlarında okul güvenliği ile ilgili yaşanan sorunlar
The problems about school safety at high schools
  1. Tez No: 145681
  2. Yazar: MUSTAFA TÜRKMEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL IŞIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
öz Bu araştırmanın konusu genel ortaöğretim kurumlarına devam eden öğrencilerin sorunlarıdır. Genel ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrencilerin okul güvenliği hakkındaki görüşlerinin ve problemlerinin çözümü yolunda sorun alanlarının ortaya konulması amaçlanmıştır. Araştırmada okul. güvenliğine temel olabilecek yaklaşımlar, şiddet, şiddet türleri, cinsel istismar, okulların sosyal ve psikolojik durumları incelenmiştir. Araştırma tarama modelinde olup, uygulama aşamasında Antalya İlindeki genel ortaöğretim kurumlarında öğrenim görmekte olan öğrenciler araştırmanın evrenini oluşturmuştur. Araştırmada, en çok öğrenci sayısına sahip 5 genel liseden 707 10. sınıf öğrencisine anket formları sunulmuştur. Elde edilen veriler frekans, yüzde, kay-kare testi, t-testi, tek yönlü anova testi ve scheffe testleriyle SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paket Programı) kullanılarak analiz edilmiştir. Genel ortaöğretim kurumlarındaki öğrencilerin okul güvenliğine yönelik görüşleri üç temel boyutta ele alınmıştır. Birinci boyutta sorgulanan fiziksel güvenliğe, ikinci boyutta sorgulanan sosyal güvenliğe ve üçüncü boyutta sorgulanan psikolojik güvenliğe yönelik sorulan sorulara ilişkin öğrenci görüşleri olumsuz bir tablo çizmektedir. Ayrıca araştırmadan elde edilen bulgulara dayalı olarak öğrencilerin cinsiyeti, devam edilen okul ve öğrencinin fiziksel güvenlik hissi ile bazı alanlardaki görüşler bakımından farklar olduğu saptanmıştır. uı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The subject of this study is high school students' problems about school safety. It is aimed to determine students' opinions about school safety and its dimensions in order to solve the problem. Theories that might be the basis of school safety, violence, violence types, sexual abuse, and also social and psychological aspects of schools are examined in this study. This descriptive study's population is determined as, high school students who are attending to schools in Antalya province. Questionnaire is til conducted to 707 10 grade students of the 5 high schools which has the largest student population. Acquired data was analysed by SPSS (Statistical Package for Social Sciences) by calculating frequency, percentage and conducting Chi-Square, t-test, One-Way Anova and Scheffe tests. High school students' opinions about school safety are considered in three main dimensions. According to data acquired by the survey, students' opinions seems to be negative in all three aspects, where the first dimension is physical safety, second dimension is social safety and the third dimension is psychological safety. In addition, opinion differences found between students' gender, attended schools, feeling of physical safety and some of the items. IV