The psychological response of Turkish business persons towards the economic crises of 2000/2001
Türk iş adamlarının 2000/2001 ekonomik krizlere karşı psikolojik direniş ve yanıtları
  1. Tez No: 145686
  2. Yazar: İLNOUR ALGOUCHAEV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE EDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Kısa özet Türk iş adamlarının 2000/2001 ekonomik krizlere karşı psikolojik direniş ve yanıtları Ilnour Algouchaev Türkiye Kasım 2000 yılında, sonra da Şubat 2001 yılında ekonomik krizlere maruz kaldı. Bu krizlerin etkileri birçok ülkedeki gibi uzun sürdü ve oldukça ciddiydi. (1994 Meksika krizi, 1997 Endonezya krizi, 1997 Tayland krizi, 1998 Rusya ve 2001 Arjantin krizleri). Çalışmam“ikiz”krizleri Türk iş adamlarının bakış açılarından inceler. Bu çalışmanın ana hatları şunlardır: iş adamlarının kriz ile ilgili görüşlerini ve yanıtlarını analiz etmek; ayrıntılı görüşmeler yaparak son krizlerin onlar için şiddetli olup olmadığını değerlendirmek; ilgili sektörlerdeki gelişmeleri takip etmek; iş adamlarının krizlere karşı 'psikolojik dayanıklılığın' konuyu açıklamakta ilgili faktör olup olmadığını keşfetmek; Türk iş adamları için krizleri aşmanın zor olup olmadığını görmek. Ayrıntılı görüşmeler şunları gösteriyor: Türk iş adamları için son krizlerin üstesinden gelmek zor olmasına rağmen, 2000 / 2001 krizleri onları psikolojik olarak bu tür zorluklara karşı daha dayanıklı ve güçlü yaptı. vı
Özet (Çeviri)
Abstract The Psychological Response of Turkish Business Persons towards the Economic Crises of 2000 /2001 by Ilnour Algouchaev The consequences of the economic crises that hit Turkey first in November 2000 and next in February 200 1 have been severe. They have become deep and sustained, like many other economic crises over the world. (Mexico in 1994, to be followed by Indonesia in 1997, Thailand in 1997, Russia in 1998, and Argentina in 2001) This work approaches the Turkish twin crises from the perspective of Turkish business persons. The major study objectives are to map out attitudes and responses of business people in relation to the crises; to evaluate by in-depth interviews the severity of the last economic crises for them; to clarify some developments within the relevant sectors; to find out if the psychological resilience of business people towards crises is a relevant factor among many other factors explaining the problem; to see if it was difficult for Turkish business people to cope with the crises and to learn how they evaluate their psychological crisis-coping mechanisms. IVThe in-depth interviews show that even though it was difficult for Turkish business people to cope with economic problems during the crises of 2000/2001, their psychological crises-coping mechanisms (resilience towards crises) have become stronger after that difficult period. They evaluate themselves as having become more experienced towards such challenges.